עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

על‌ ‌תאונות‌ ‌דרכים‌ ‌בזמן‌ ‌שירות‌ ‌בצה”ל‌ ‌

  • בית
  • מאמרים
  • על‌ ‌תאונות‌ ‌דרכים‌ ‌בזמן‌ ‌שירות‌ ‌בצה”ל‌ ‌
תאונת דרכים שירות צבאי

תאונת דרכים בשירות הצבאי

חיילים הנפגעים בתאונת דרכים במהלך השירות הצבאי זכאים לפיצויים על הנזק שנגרם להם כתוצאה מהתאונה. החוק הצבאי מתייחס למספר מצבים נפוצים של מעורבות בתאונות דרכים. ועל פי מצב התאונה יש לחייל הנפגע זכות לתבוע את קצין התגמולים של משרד הביטחון או להגיש תביעה נגד חברת הביטוח של הרכב הפוגע.

מצבי תאונה נפוצים בזמן השירות בצבא

  • חייל בשירותו הסדיר או מילואים. הנפגע בתאונת דרכים בה היו מעורבים רק רכבים אזרחיים.
  • חייל בשירות סדיר או מילואים. הנפגע בתאונת דרכים בה היו מעורבים רק רכבים צבאיים.
  • חייל בשירות סדיר או מילואים. הנפגע בתאונת דרכים בה היו מעורבים רכב צבאי ורכב אזרחי.
  • אזרח הנפגע בתאונת דרכים בה היו מעורבים כלי רכב צבאיים או רכב בשירות הביטחון.

יש הבדל בין תאונה בה נפגעים על ידי רכב צבאי לבין תאונה בה נפגעים מרכב אזרחי. ההבדל המשמעותי בין שני המצבים הוא פן התביעה. במצב שחייל בסדיר, בקבע או במילואים נפגע בתאונת דרכים בה היו מעורבים כל רכב אזרחיים בלבד. החייל זכאי לבחור נגד מי להגיש תביעה. באפשרותו לתבוע את אחד מהגופים הבאים: קצין התגמולים של משרד הביטחון (מתוקף חוק הנכים אם קיימת נכות מעל 10%). לחילופין להגיש תביעה נגד חברת הביטוח המבטחת את הרכב האזרחי. במצב זה התביעה מוגשת נגד חברת הביטוח מתוקף חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

אם נקבעו לחייל הנפגע בתאונת דרכים בה היו מעורבים רכבים אזרחיים בלבד פחות מ-10% נכות. הוא רשאי להגיש תביעת פיצויים רק נגד חברת הביטוח.

במצב שהחייל נפגע בתאונת דרכים בה היו מעורבים רכבים אזרחיים וצבאיים. זכותו של החייל הנפגע לתבוע את קצין התגמולים או את חברת הביטוח המבטחת את הרכב האזרחי. במצב שהחייל נפגע בתאונת דרכים בה היו מעורבים כלי רכב צבאיים בלבד. הוא זכאי לתבוע רק את קצין התגמולים של משרד הביטחון. יש מצבים נוספים ומקרים מורכבים. לכן, במקרה בו חייל בשירות סדיר מעורב בתאונת דרכים. אין לוותר על ייעוץ וייצוג משפטי הניתן על ידי עורך דין צבאי המתמחה בין היתר בדיני תעבורה.

תביעה נגד קצין התגמולים של משרד הביטחון – תאונת דרכים שירות צבאי

כל חייל או חיילת יכולים להגיש תביעה נגד קצין התגמולים משרד הביטחון בגין מעורבות בתאונת דרכים שאירעה במהלך השירות בצה”ל. הזכות להגיש תביעה ולקבל פיצויים קיימת עבור חייל בסדיר, בקבע או במילואים. אם החייל נפגע בתאונת דרכים שהתרחשה בזמן חופשה. הוא יכול לתבוע לפי חוק החבלה בחופשה. אך חייל מילואים יכול לתבוע רק את חברת הביטוח.

בגלל מורכבות הנושא אין לוותר על ייעוץ משפטי, עדיף לבחור עורך דין המתמחה בענייני תעבורה המתמחה גם בדין הצבאי כדי לקבל ייעוץ משפטי נכון ועל מנת לבחור את מי לתבוע ולממש את כל הזכויות המגיעות לחייל הנפגע על פי חוק. 

נכתב באדיבות אתר עורך דין צבאי – www.army.co.il

אין האמור בעמוד זה יעוץ משפטי. העושה שימוש במידע בעמוד זה עושה זאת על אחריותו בלבד.

שיתוף: