עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

נהיגה בפסילה

נהיגה בפסילה – מה עושים?

שופט תעבורה בדימוס – עו”ד אלי אנושי

 

נהיגה בפסילה – סעיף 67 לפקודת התעבורה

נהיגה בפסילה מהעבירות החמורות שבפקודת התעבורה, שיש הרואים בה אף עבירה חמורה יותר מגרימת תאונת דרכים. שכן איש אינו מתכנן מראש תאונה, אך בניגוד לכך נהג אמור לדעת שנהיגתו אסורה.

אגב, שמו המלא של הסעיף הינו “נהיגה בזמן פסילה או בניגוד לתנאים” וזו לשונו:

67.מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה, וכל עוד פסילת הרישיון בתקופה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רשיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברשיון רכב וכל עוד הפסילה בתקפה הוא משתמש באותו רכב או מרשה להשתמש בו, או מי שנהג או הרשה לאחר לנהוג ברכב בניגוד להודעת איסור שימוש או צו איסור שימוש, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס מאה אלף לירות, או שני הענשים כאחד.

יש לשים לב, שלשון הסעיף רחבה ביותר, והוא כולל לא רק נהיגה בפסילה הנפוצה, של נהגים פסולים מלנהוג על ידי בתי המשפט, אלא אפשרויות נוספות וחמורות לא פחות מבחינת הענישה, כגון הפרת תנאי רישיון הנהיגה, ואף הרשות לאחר לנהוג ברכב כאשר יש על הרכב הודעת איסור שימוש או צו בנושא.

החוק מציין מפורשות כי הענישה בנושא הינה חמורה 3 שנות מאסר, שגם אם אינן מושתות על המורשעים בעבירה נהיגה בפסילה, הרי גורמות להכבדת הענישה.

חשוב גם לדעת: נהיגה בשכרות.

נהיגה בפסילה ובתי המשפט:

בתי המשפט לא היססו מלהצביע על חומרת העבירה של נהיגה בפסילה, וראה לדוגמה את האמרות הבאות מפי השופטים:

עבריין הנוהג רכב בעת שהוא פסול מלנהוג על פי מצוות בית המשפט, פוגע באושיות המשפט וכאילו מכריז שהוא לא רק מצפצף על האמור בחוק, אלא גם בהוראת בית המשפט.

בנהיגה בזמן פסילה מסכן הנהג שכבר הוכיח בעבר כי חוקי התעבורה אינם נר לרגליו, את שלום הציבור- נהגים והולכי רגל כאחד; הוא מוכיח כי  לא ניתן להרחיק אותו נהג מהכביש כל עוד הדבר תלוי ברצונו הטוב…

על כן נקבע בסעיף 67 של פקודת התעבורה, כי “מי שהודע לו שנפסל מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו ללא רישיון אסורה לפי פקודה זו… דינו – מאסר שלוש שנים” – וזה ציטוט של העליון מרע”פ 6115/06מדינת ישראל נ’ מוראד אבו –לבן.

אין להקל ראש בעבירה של נהיגה בזמן פסילה, אשר למעשה משמיטה את כל הבסיס תחת אכיפת חוקי התנועה בידי בית המשפט ומשרד הרישוי.

וראה בדברי השופט יואל עדן ב-פ”ל 1024-09 , מדינת ישראל, שלוחת תביעות אילת נ’ מאלי אוזן (פורסם בתקדין):

“עבירה של נהיגה בזמן פסילה חותרת תחת החלטת בית המשפט ותחת הסמכות לשלול מאדם רישיון. ברגיל עבירה של… נהיגה בפסילה ובפרט זמן קצר לאחר גזר הדין אשר ניתן בפני הנאשם, מחייבת ענישה מרתיעה הכוללת בין השאר רכיב פסילה לפרק זמן ממושך”.

חומרתה של העבירה מצדיקה הטלת עונש מאסר בפועל גם כאשר מדובר בעבירה ראשונה – ע”פ ירושלים 8392/04 עליאן נ’ מדינת ישראל.

נהיגה בפסילה וההיבט הביטוחי:

יש להבהיר כי אין להתעלם מההיבט הכלכלי ביטוחי של עבירת נהיגה בפסילה, שכן במקרה של תאונת דרכים, הרי חברות הביטוח לא ייטלו על עצמם את הנטל הביטוחי, בעקבות התאונה ויהיה זה הציבור שיסע בנטל.

או במילים אחרות אם יש נהיגה בזמן פסילה הכוללת מודעות לפסילה, הרי שלמעשה אין כיסוי ביטוחי לנהג שנהג בפסילה, על כל המשתמע מכך.

חזקת המסירה:

בהקשר לסעיף זה חשוב לציין גם את חזקת המסירה לעניין נהיגה בפסילה שבחוק סדר הדין הפלילי, הקובעת שנהג מורשע שנפסל מלנהוג, לא יוכל לחמוק מהעבירה בטענה כי כלל לא ידע על הפסילה, גם אם חתימתו אינה מתנוססת על אישור במסירה של גזר הדין שניתן בהעדרו זאת אם נשלחה אליו הודעה על פסילה, שעומדת בדרישות הסעיף. אכן חזקה שניתנת לסתירה, אולם ברור כי נקבעה על מנת להפחית את המוטיבציה של הנאשמים שלא להתייצב בבית המשפט ואחר כך לטעון שלא ידעו על הפסילה.

 דוגמאות לטיעוני הגנה ושיקולי ענישה:

לא תמיד המצב קשה ביותר וחסר תקווה וניתן אף ניתן להגיע לזיכוי במצבים מסוימים ובאחרים להגיע להקלה בעונש.

דוגמה ראשונה זיכוי  שכן הרישיון התקבל בטעות:

תיק שהתנהל בבית המשפט לתעבורה בחדרה, מדובר בנהג שהשתחרר ממאסר, ידע שהוא נפסל, ידע שצריך ללמוד לרישיון נהיגה מהתחלה ואף מסר זאת במשרד הרישוי, אך שם הודיעו לו כי פסילתו בוטלה ולמעשה אין כל מניעה שיחדש את רישיון הנהיגה ואף מסרו לו רישיון זמני – שאגרתו שולמה.

הבחור יצא ממשרד הרישוי שמח וטוב לבב, שכן מי אם לא הם, במשרד הרישוי יודעים מה שהם עושים – רק כדי לקבל כתב אישום על נהיגה בפסילה ממשטרת ישראל זמן קצר לאחר מכן ולא שינה למשטרה דבר חצי דבר שהציג רישיון מקורי ותקף.

בית המשפט קבע כי מדובר בטעות במצב הדברים, אחת מההגנות הקבועות לנאשמים בחוק הפלילי, וזיכה את הנאשם.

רק נשאלת השאלה של מי בדיוק הטעות שהייתה כאן…. .

דוגמה שניה, זיכוי לאור חישוב פסילה לאחר הנהיגה בפועל:

תיק שנדון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, הנאשם נהג ברכב בעודו פסול לנהיגה, בתיק בו נדון בהעדרו, ועל אף שהודע לו על הפסילה.

במועד ביצוע העבירה לא היה אישור הפקדה בתיק. אולם לאחר הגשת כתב האישום הוגשה בקשה לחישוב פסילה והשופט בבית המשפט לתעבורה בתיק הפסילה המקורי חישב את הפסילה רטרואקטיבית מיום גזר הדין.

בהסתמך על חישוב זה שלמעשה קבע כי בזמן הנהיגה לא הייתה פסילה, זיכה בית המשפט את הנאשם מהעבירה וקבע שהנהג בפועל לא ביצע נהיגה בפסילה.

סיכומו של עניין, מדובר בעבירה חמורה ביותר, שבצידה ענישה מחמירה, חשוב לזכור שכאשר אדם נאשם בעבירה חמורה כגון זו, טוב יעשה אם ימהר להתייעץ עם עו”ד תעבורה, המומחה בתחום.

 מאת: עו”ד אנושי אלי עורך דין תעבורה

 אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, אין טענה לייצוג הנאשם, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

אכן יכולים להיות מקרים כאלו, כאשר בית המשפט פוסל רישיון נהיגה של נהג או משרד הרישוי מתלה את הרישיון מסיבה כלשהי ללא ידיעת הנהג. במצב זה הנהג לא יודע על מצבו המשפטי אולם מבחינת המערכת יתכן הוא נוהג בזמן פסילה – ויש לבדוק זאת.

הכוונה שנהג הודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד שפסילת הרישיון בתוקפה והוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי החוק. יחשב כנוהג בזמן פסילה.

אז זהו, שלא. על פי חוק סדר הדין הפלילי מי שנשלחה אליו הודעה על גזר דין שבמסגרתו הוטל עליו פסילת רישיון נהיגה, יראו אותו כמי שקיבל את ההודעה אלא אם כן יוכיח  שלא קיבל את ההודעה מסיבות שאינן תלויות בו.

עבירת הנהיגה בפסילה הנה אחת מהעבירות החמורות שיש בפקודה, שכן בתי המשפט מייחסים חשיבות רבה להחמרת הענישה למי שמזלזל בהוראות החוק ולמעשה בהם. והנטייה היא שכל תיק של נהיגה בפסילה יסתיים ברכיב של מאסר אפילו מאסר בפועל.

פנה למשרדי עוד היום ואנו נחליט על הדרך הנאותה לטעון את הטיעונים והנסיבות שהובילו לעבירה. יתכן כי הפסילה בכלל לא תקפה. יתכן כי לא הושתה כראוי וניתן לבטלה. ואעשה כול הניתן לשם שמירה על רישיון הנהיגה שלך וחירותך.

צרו קשר עם עו"ד אלי אנושי