עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף

 • בית
 • נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף

הרישיון פקע והואשמתם בנהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? עורך דין אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, בעל ניסיון רב הן כסנגור מצליח בבתי המשפט לתעבורה בהגנה על נאשמים בעבירות אלו הן כשופט תעבורה ששפט נאשמים ושמע את טיעוני התביעה וההגנה בתיקים אלו. ניסיון זה שכולל מקרים רבים שהסתיימו ללא פסילת רישיון, יעמוד לזכותך.

מחפשים נהיגה ללא רישיון נהיגה ? או נהיגה כבלתי מורשה ? היכנסו לכאן 

נהיגה ללא רשיון נהיגה

נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף

עבירה זו של רישיון נהיגה לא בתוקף הנה עבירה שבאופן יחסי פחותה בחומרתה מעבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה כלל כבלתי מורשה לנהיגה ואולם הדבר תלוי רבות בנסיבות ומשך פקיעת רישיון הנהיגה.

עבירות נהיגה ללא רישיון בתוקף מחולקת למספק קטגוריות:

נהיגה ללא רישיון בתוקף שפקע וטרם חלפו 6 חודשים מיום פקיעת תוקפו – מדובר בעבירת קנס של 250 ₪ ו-8 נקודות רישוי.

נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף שפקע מעל 6 חודשים ועד שנתיים – מדובר בעבירת קנס בסך 750 ₪ ו-8 נקודות רישוי.

רישיון נהיגה לא בתוקף שפקע מעל שנתיים – כאן כבר יוזמן הנהג לבית המשפט לתעבורה ואם יורשע יזקפו לחובתו 8 נקודות רישוי אך כמובן שבית המשפט יוכל לגוזר עונשו לפסילה בפועל בין יתר העונשים.

אגב, ישנה עבירה מיוחדת לנהגים חדשים שלא הרבה מכירים, נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף לנהג חדש, שפקע מעל 6 חודשים – נהג חדש יוזמן ישירות לבית המשפט במקרה זה.

חשיבות הייצוג המשפטי בעבירות אלה ברורה, שכן יש להסביר לבית המשפט את הנסיבות הייחודיות לעניין אי חידוש הרישיון ומדוע התבצעה הנסיעה.

לאחר שהבנו את העבירות באופן כללי בואו ונצלול לעומק לגבי כמה דגשים לעבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף. 

ברור שהמשתנה החשוב והקובע כאן הנו משך התקופה שבה פקע רישיון הנהיגה, שכאשר עד שנתיים עסקינן למעשה בברירת משפט של קנס ונקודות כאמור מעל. אבל נשאלת השאלה מה דינו של נהג שלא חידש רישיון נהיגה במועד.

לדוגמה, אי חידוש רישיון נהיגה, יכול לנבוע משכחה שהרי תוקף רישיון הנהיגה הנו 10 שנים בישראל וכאשר יש ארצות בעולם שבהם מוציאים רישיון נהיגה שהוא תקף לכל החיים (בעבר זה היה נפוץ בהרבה), הרי עולים חדשים רבים, אינם שמים ליבם לנושא ומגלים שעוצר אותם שוטר שאין להם רישיון זמן רב.

דוגמה נוספת, היא נהיגה ללא רישיון בתוקף כאשר הרישיון נפסל או פקע ויש לחדש אותו מסיבה כזו או אחרת, אך זאת בתקופה של לאחר תום מועד הפסילה.

בכל מקרה יש להבחין בין נסיבות עבירה זו של נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף לבין עבירה של נהיגה בפסילה, שבנסיבות מסוימות הנה עבירה חמורה ממנה, ואין זה המקום לדון בה.

מה דינו של נהג שמואשם בעבירת נהיגה ללא רישיון בתוקף שנים רבות:

הדבר תלוי במשך הזמן והאם חודש רישיון הנהיגה, ובוא ניתן לבית המשפט לתעבורה לדבר, בית המשפט לתעבורה הגדיר פקיעת רישיון נהיגה שפקע שנים רבות ממש כעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה כלל ואתם יודעים מה ? בית המשפט המחוזי וגם העליון הסכימו עם פסיקה זו. דהיינו, העובדה שלנהג היה רישיון נהיגה בעבר לא תסייע לו עם רישיונו פקע תקופה ממושכת.

כמה ממושכת, הכוונה לשנים רבות, למשל במקרה שציינתי קבעה השופטת שכאשר תוקף רישיון הנהיגה פקע שנים רבות, הנהג סיכן את שלום הציבור, נוהגים והולכי רגל כאחד. ויש צורך לשגר מסר עונשי חד וברור כדי להרתיע את ציבור הנהגים. 

כאשר המסר הוא מאסר מאחורי סורג ובריח מי שרישיון נהיגתו פקע זמן רב – ובדבר תלוי כמובן בנסיבותיו האישיות ונסיבות נוספות.

תוקף ביטוח ועבירת נהיגה ללא רישיון בתוקף:

חשוב לזכור שנהיגה ללא רישיון בתוקף אינה רק עבירה על פי חוקי התעבורה אלא גם פתח להתחמקות חברות הביטוח מעצם קיום הביטוח, שימו לב שתנאי לקיום ביטוח זה קיום רישיון רכב.

ישנם כמובן נסיבות ותנאים אך יש לשים לב לנקודה זו במקרה של תאונות דרכים.

תפקידו של עורך הדין בעברת נהיגה ללא רישיון בתוקף:

תפקידו של עורך הדין בעבירת נהיגה ללא רישיון בתוקף הוא לא רק להציג את נסיבות העבירה ואת נסיבות הנאשם לפני בית המשפט. אלא גם לדאוג במידת האפשר שהנהג יגיע לדיון כאשר הוא מוכן, למשל לאחר ריפוי הפגם וזאת על מנת לאפשר לו לקבל את הענישה הקלה ביותר – אם בכלל.

למעשה ניתן לראות מצבים שהם יחולץ הנהג לחלוטין מהאשמה ואף ימצא זכאי אשר השוטר לא עשה עבודתו נאמנה למשל מבחינת זיהוי הנהג או רישום העבירה.

כעו”ד תעבורה טיפלתי ועודי מטפל במקרים רבים של נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף, הדרכתי נאשמים בנדרש מהם וייצגתי אותם בהצלחה רבה על מנת למנוע מהם ענישה, לחדש ולשמר את רישיון נהיגתם במטרה לסייע למשפחתם ופרנסתם.

זכרו, הענישה במקרים אלו אינה מקילה ואף מחמירה, ויש בה כדי לסכן את חופש התנועה ואף חירותו של האדם ולכם פניה לעורך דין שמתמחה בתחום הנה חיונית להגנת הנהג בבית המשפט וצמצום הנזק שיגרם לו, למשפחתו ופרנסתו.

לפני סיום טיפ קטן:

משרד הרישוי מאפשר חידוש רישיונות נהיגה אפילו מרחוק – פרטים מלאים באתר משרד הרישוי.

אך יש מספר תנאים לכך:

 • בעלי רישיון נהיגה לרכב פרטי  פרייבט (דרגה B), משא קל (דרגה C1), טרקטור (דרגה 1) ואופנוע (דרגות A2, A1, A): 
  מגיל 70 עד גיל 80: יחויבו לעבור בדיקה רפואית כתנאי לחידוש רישיון הנהיגה כל 5 שנים. 
  מגיל 80: יחויבו לעבור בדיקה רפואית כתנאי לחידוש רישיון הנהיגה כל שנתיים.
 • בעלי רישיון נהיגה לרכב ציבורי (דרגות D,D1,D2,D3), רכב כבד (דרגה C), גורר תומך (דרגה E), היתרים נהיגת אמבולנס, לנהיגת רכב כיבוי, לנהיגת רכב חילוץ, מורה מוסמך לנהיגה:
  מגיל 60 עד גיל 70: יחויבו לעבור בדיקה רפואית כתנאי לחידוש הרישיון כל 5 שנים. 
  מגיל 70: יחויבו לעבור בדיקה רפואית כתנאי לחידוש הרישיון כל שנתיים.

מאת: עו”ד אלי אנושי עו”ד תעבורהשופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; אין בו טענה לייצוג נאשם, כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים

הבדל של שמיים וארץ, עד גבול מסוים. שכן העבירה הראשונה עוסקת בנהגים שמעולם לא הוציאו רישיון נהיגה ואילו האחרונה בנהגים שהיה להם רישיון נהיגה אך לא היה בתוקף במועד העבירה.

בעוד בנהיגה ללא רישיון נהיגה יש פסילת מינימום והחמרה רבתי, הרי כאשר הרישיון פקע הענישה תלוי במשך הפקיעה שמתחיל בקנס עם נקודות ועד הזמנה לדין ופסילת רישיון נהיגה על ידי בית המשפט.

החוק מציין דרגות מסוימות של פקיעת רישיון, למעשה בפקיעה עד שנתיים מדובר בקנס ונקודות בלבד. אבל מעל תקופה זו, יוזמן הנהג לבית המשפט ודינו ייגזר על פי הנסיבות, כגון עברו התעברותי ומשך אי חידוש הרישיון.

אכן ישנה עבירה ייחודית בחוק ולפיה אם נהג נהג חדש ללא רישיון נהיגה בתוקף, שפקע מעל 6 חודשים הרי הוא יוזמן ישירות לבית המשפט לתעבורה ומדובר בעבירה לא פשוטה בכלל.

כן. פנה למשרדי עוד היום ואנו נחליט על הדרך הנאותה לפעול טרם המשפט על מנת שנגיע מוכנים לבית המשפט לתעבורה, ונטען את הטיעונים הנכונים  לשם שמירה על הרישיון, אם חודש, או מניעת פסילה ממושכת וענישה נוספת.