עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

נהיגה ללא רישיון נהיגה – נהג בלתי מורשה

 • בית
 • מאמרים
 • נהיגה ללא רישיון נהיגה – נהג בלתי מורשה
צילום רישיון נהיגה

הואשמתם בנהיגה ללא רישיון נהיגה ? מעולם לא היה לכם רישיון נהיגה כלל או לסוג הרכב ? עורך דין אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, בעל ניסיון רב הן כסנגור מצליח בבתי המשפט לתעבורה בהגנה על נאשמים בעבירות אלו הן כשופט תעבורה ששפט נאשמים ושמע את טיעוני התביעה וההגנה בתיקים אלו. ניסיון זה שכולל מקרים רבים שהסתיימו ללא פסילה, יעמוד לזכותך.

נהיגה ללא רישיון – עבירה חמורה ביותר

רישיון נהיגה הוא מסמך רשמי של המדינה המקנה לבעלי רישיון הנהיגה את הזכות על פי דין וחוק  לנהוג ברכב המתאים לדרגה המצוינת בו.

נהיגה ללא רישיון, כאשר מעולם לא הוצא רישיון, הנה אחת מהעבירות שהמשטרה ובתי המשפט מייחסים להם חומרת יתר. ואולם השם הכולל של נהיגה ללא רישיון כולל בחובו מספר עבירות. וראה סעיף 10 לפקודת התעבורה.

נהיגה ללא רישיון נהיגה שהרישיון מעולם לא הוצא – הנה עבירה חמורה ביותר אשר מהווה הזמנה לדין ואף מאפשרת את השבתת הרכב על ידי קצין משטרה. מעבר לכך פקודת התעבורה קובעת  מפורשות פסילת מינימום של 3 חודשים בגין עבירת נהיגה ללא רישיון. שוב יש לשים לב שנהיגה ללא רישיון נהיגה במובנה זה הכוונה למי שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה.

אולם, בתי המשפט לא מסתפקים בענישה זו, אלא מחמירים בהרבה, שכן מדובר “במכונת מוות נעה”, אדם שמעולם לא למד לנהוג מסכן את שלום הציבור שאינו בקיא בחוקי התנועה ובאופן הפעלת הרכב ומזלזל בשלטון החוק בצורה קיצונית ביותר וזאת גם אם אין עבירה נלווית כגון נהיגה בקלות ראש וכדומה ויש שופטים שאף שולחים נאשמים למאסר בפועל – לא ארוך, על מנת ללמדם לקח. 

לדוגמה ראו את החלטת בית המשפט לתעבורה ירושלים בתיק 9509-08-10, מפי השופט כדורי שקבע:

“עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה …. הנה עבירה חמורה, הטומנת בחובה סיכונים רבים לביטחונם של נוסעים ברכב והולכי רגל …. והמצדיקה הטלת עונש מאסר בפועל גם כאשר מדובר בעבירה ראשונה …. עבירות אלו מצביעות על זלזול עמוק בחוק ובחובה הבסיסית המוטל על הפרט לקיים את הכללים שהחברה קבעה להבטחת חייהם ושלומם של בני הציבור ……. אדם הנוהג מבלי שיש בידיו רישיון נהיגה, לעיתים רבות אינו בקיא בחוקי התנועה ובאופן הפעלת הרכב, בכך יש כדי להוות סיכון ממשי ומידי לכלל הציבור בכביש.

חומרתה של העבירה מצדיקה הטלת עונש מאסר בפועל גם כאשר מדובר בעבירה ראשונה …אולם, בהתחשב שבכך שהנאשם הינו אדם נורמטיבי, ללא עבר פלילי או תעבורתי, ניתן להסתפק במאסר לתקופה קצרה, שתרוצה עבודות שירות …”.

וראה בנושא זה סעיף 38 לפקודת התעבורה יחד עם סעיף 1 לתוספת הראשונה לפקודת התעבורה.

חשוב לציין שנהיגה ללא רישיון נהיגה, פירושה גם חוסר ביטוח ובעיה חמורה מבחינת הכיסוי הביטוחי למשל במקרה של תאונת דרכים ומכאן שממש חובה להתייעץ עם ערוך דין שממומחה בתחום.

זיכויים מעבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה אפשריים:

במרבית המקרים נהגים שמואשמים בעבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה, ימצאו עצמם מורשעים בעבירה שכן מדובר בעניין עובדתי, אבל לא תמיד. 

לעתים הנסיבות שבהם לכאורה נעברה העבירה יטילו ספק בנסיבות אותם צריכה המשטרה להוכיח בבואה להרשיע נהג בעבירה זו.

למשל, ישנם פגמים בעבודת השטר בשטח שעצר את הנהג, האם הוא זיהה אותו כראוי, שכן יתכן ויש בנמצא מספר אנשים באירוע שיכולים להיות נהגים והשוטר לא טרח לרשום את פרטי הזיהוי כנדרש.

דוגמה נוספת מזיכוי מעבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה, היא כאשר מסתבר שהנהג קיבל מידי השוטר דו”ח ריק מתיאור העובדות המהוות את העבירה אך לימים התברר כי הדו”ח של השוטר שהוצג בבית המשפט מולא היטב, יתכן וסביר להניח בפרטים שהשוטר קיבל מאוחר יותר ולא בזמן האמת שזה הזמן הקובע לקיום העבירה – המסקנה זיכוי.

אז נכון, לרוב מדובר בעבירה עובדתית, אך עורך דין טוב ידע לנתח את הדוח ולנסות למצוא את הפרצות, שאינן רבות, אך לעיתים קיימות על מנת לחלץ את הנהג, הנאשם, מעבירה זו אולי לא בזיכוי מלא אך לפחות בענישה מקלה. 

נהיגה ללא רישיון נהיגה מתאים לסוג רכב

נהיגה ברכב על ידי בלתי מורשה לסוג רכב זה – כאשר מעולם לא הוציא רישיון נהיגה לסוג רכב זה:

מדובר בעבירה שכאשר יש לנהג רישיון נהיגה בדרגה מסוימת, אולם הוא אינו מתאים לסוג הרכב שבו נהג בפועל, עדין מדובר על עבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה, לדוגמה מדובר בדרגת רישיון דומה או שונה, נהג בעל רישיון לרכב פרטי ינהג על אופנוע או שינהג ברכב המצריך רישיון שונה ממה שהנו אוחז בפועל.

גם כאן מיוחסת חומרה רבה, שכן מדובר בעבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה. ובית המשפט לתעבורה נדרש לעשות את האיזון בפועל של ביטחון הציבור אל מול המסוכנות של עצם הנהיגה.

כאן הדבר תלוי יותר בנסיבות, שהרי אין דין מי שמחזיק רישיון נהיגה לרכב פרטי שנוהג על משאית כבדה, למי שאוחז ברישיון נהיגה על אופנוע בדרגה מסוימת ורוכב על אופנוע המצריך דרגה דומה. יש עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה, אך הנסיבות שהן שונות וחומרת הסיכון שבתנאים מסוימים, גובר או קוטן, עושות את ההבדל לגבי החומרה.

לכן בתי המשפט מתייחסים בחומרה לעבירה זו, שאף היא כמובן חוסה תחת “פסילת המינימום” בת 3 חודשים לעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה ולמעשה מחמירים עם נאשמים בהרבה ואם מדובר בעבירה חוזרת של הנהג הרי הוא עלול למצוא עצמו במאסר בצורה כזו או אחרת.

ברורה אם כך חשיבות הייצוג המשפטי על מנת לחלץ את הנהגים העומדים לדין בעבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה מענישה מחמירה, תוך כדי הסבר נאות לבית המשפט על נסיבות העבירה ונסיבות הנאשם.

טיפ קטן דרגות רישיון הנהיגה:

למי שמתלבט האם הדרגה שברישיון הנהיגה שלו מתאימה לרכב בו הוא מבקש לנהוג. טלו את הרישיון ליד ומתחת לתמונה יופיעו דרגות הרישיון. אם תהפכו אותו, על גב הכרטיס מסומנות הדרגות הקיימות וממתי לנהג יש רישיון לדרגה זו.

וראה בתמונה הבאה, מאתר משרד הרישוי:

ולמי שמנסה לברר מה הדרגה הנדרשת לסוג הרכב מוטב לעיין בתקנות התעבורה הרלוונטיות מתקנה 176 ואלך.

דרגה סוג רשיון
A2 אופנוע עד 14.6 כוחות סוס ועד 11 קילוואט.
A1 אופנוע עד 47.46 כוחות סוס (35 קילוואט).
A אופנוע שהספק מנועו עולה על 47.46 כוחות סוס (35 קילוואט).
B רכב מנועי במשקל כולל מותר עד 3,500 ק”ג, רשאי להסיע עד 8 נוסעים פרט לנהג, גם כאשר גורר נגרר במשקל עד 1,500 ק”ג.
C1 רכב מנועי מסחרי ורכב עבודה במשקל כולל מותר מעל 3,500 ק”ג ועד 12,000 ק”ג, גם כאשר גורר נגרר במשקל כולל מותר עד 3,500 ק”ג.
C רכב מנועי מסחרי ורכב עבודה במשקל כולל מותר מעל 12,000 ק”ג, גם כאשר גורר נגרר במשקל כולל מותר עד 3,500 ק”ג.
E+C רכב מנועי מסחרי ורכב עבודה במשקל כולל מותר מעל 3,500 ,גם אם צמוד אליו נגרר או נתמך.
D1 מונית, רכב סיור ואוטובוס זעיר ציבורי במשקל כולל מותר עד 5,000 ק”ג ומספר מקומות ישיבה עד 16 נוסעים מלבד הנהג.
D אוטובוס
1 טרקטור

 

למען הסר ספק, מטוב להתייעץ עם גורם מוסמך בנושא, וראה למשל אתר משרד הרישוי. שכן לתקנות החוק יש נטייה הגיונית להשתנות מידי פעם.

 

מאת: עו”ד אלי אנושי עו”ד תעבורהשופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; אין בו טענה לייצוג נאשם, כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  נהג חדש עבירות תנועה

  נהג חדש עבירות תנועה

  נהג חדש עבירות תנועה. האמת די “מבאס” להתחיל כך את הדרך על הכביש, רק קיבלתם רישיון נהיגה וכבר צריך להתחיל להטיף לכם להיזהר. אבל אין

  למאמר המלא
  דוח טלפון

  דוח טלפון

  דוח טלפון דוח טלפון, שאלה שחוזרת כמעט כל יום לגבי דוח טלפון. מה מותר ואסור עם המכשיר הזה ומה עם ניקוד ? אז בואו לקרוא

  למאמר המלא
  דוח נכים

  דוח נכים

  דוח נכים: דוח נכים הוא דוח אותו מקבל נהג או נהגת שיחנו שלא כדין בחניית נכים. במאמר זה אענה על שאלות לגבי קבלת דוח נכים.

  למאמר המלא
  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא