עצר אותי שוטר ! מה עושים ? קבל כמה כללים בסיסים מעו"ד תעבורה

 

 1. עצר אותי שוטר , זיהיתם את השוטר מסמן לכם לעצור – עצת עו"ד תעבורה, אל תנסו להתחכם, צייתו לשוטר ועצרו בצד ובמקום בטוח, זכרו שלעיתים מקרה פעוט שיכול להסתיים אף ללא דו"ח יהפוך לאי ציות לשוטר, שיגרור אחריו הזמנה לדין וסכנת פסילה ממושכת, באם תנהגו אחרת.
 2. עצר אותי שוטר, השוטר ניגש אליכם, עצת עו"ד תעבורה שמרו על קור רוח, ופקחו אוזניים, זכרו שלא תמיד השוטר בטוח לחלוטין שעברתם את העבירה, לעיתים יש לו ספקות, שימו בעיקר דגש למשפטי פתיחה כמו "אתה יודע למה עצרתי אותך" – ברור שתשובה בנוסח "כי עברתי באור אדום" תחרוץ את גורל המפגש לחומרה, שכן לא רק שהשוטר יהיה בטוח שביצעתם את העבירה אלא גם הודאתם באשמה. מנגד תשובה בנוסח "אין לי מושג ! אני בטוח/ה שנהגתי בזהירות ולא ביצעתי כל עבירה !" – יתכן ותעזור לכם הרבה יותר. אגב אם יש לכם מצלמת רכב הקפידו שתפעל כל המפגש.
 3. עצר אותי שוטר, השוטר מבקש את רשיונות נהיגה ורכב, תעודת ביטוח ?, עצת עו"ד תעבורה זה לא הזמן להתחכם ולנסות לשנות זהות, תחילה השוטר יכול לזמן אותכם להציג מסמכים בתחנה ועובדה הרבה יותר גרועה (למנסים להתחמק…) היא שבמרבית הניידות ישנו מסוף שלאחרונה קושר גם למחשבי משרד הרישוי, ובו ניתן לברר באופן מידי פרטים לגבי הרכב, או בעליו, מסוף שיכול לשמש לזיהוי אישי באופן מהיר דרך הפרטים שימסרו. באם הפרטים שתמסרו שגויים, מרבית הסיכויים הם שהשוטר יגלה זאת, ותובלו לתחנת המשטרה לזיהוי.
 4. עצר אותי שוטר, השוטר מאשים אותכם בעבירת תנועה, שחזה בה במו עיניו, והדבר נדמה למקרה אבוד ? – עצת עו"ד תעבורה לא בטוח שכך הדבר, לדוגמה, נניח שמדובר באי מתן זכות קדימה על פי תמרור לרכב חולף, שהשוטר הבחין בו מעמדה צדדית. בזמן שהשוטר בוחן את המסמכים, הביטו למקום הארוע, האם בכלל יש תמרור ? האם הרכב המעורב עצר?, האם מבנה הצומת מאפשר זווית ראיה?, אולי יתכן ומדובר בכלל ברכב אחר שנהג לפניכם וביצע את העבירה?, באם מחליטים להודות, זאת פרשה נפרדת. אבל באם הדבר אינו מתקבל על דעתכם, ציינו זאת במפורש ובאופן מידי לשוטר.
 5. עצר אותי שוטר, השוטר רושם את הדו"ח, עצת עו"ד תעבורה זכרו כי זכותכם למסור את תגובתכם לאישום, זכותכם שהשוטר ירשום תגובה זו במקום המיועד לכך וכבר נקבע לא אחת בפסיקת בית המשפט, שמדובר בחובה של השוטר לרשום את גרסתכם – אין כל ספק שמה שלא יופיע בתגובת הנהג, יחשב כהמצאה מאוחרת וכגרסה כבושה, שהומצאה לצורכי התגוננות מהעבירה ללא כל קשר למציאות בשטח.
 6. עצר אותי שוטר, השוטר מבקש לחתום על הדו"ח – עצת עו"ד תעבורה אל פחד, אך שימו לב שמדובר באישור כי קיבלתם את עותק הדו"ח ואין מדובר בהודאה באשמה, שכן גם אם לא תחתמו על הדו"ח השוטר יעניק לכם אותו כלאחר כבוד.
 7. עצר אותי שוטר, עצת עו"ד תעבורה, אם יש צורך בכך, מיד שיתאפשר, צלמו את זירת האירוע, בטלפון…, ה"קלישאה" הידועה שתמונה אחת שווה 1,000 מילים מעולם לא היתה נכונה יותר ואין כמו הוכחה מצולמת שמזוית הראיה של השוטר לא ניתן היה להבחין בקטע הדרך המדובר, או בבעיות עקב סנוור משמש או בתמרור מוסתר לחלוטין ורשימת הדוגמאות אין סופית.
 8. עצר אותי שוטר, אם מדובר בעיכוב מתמשך על ידי שוטר, כגון בדרישה להיבדק בבדיקת אלכוהול – עצת עו"ד תעבורה זכרו שעדיף להיבדק ולערער מאוחר יותר על תוצאות הבדיקה באמצעות עורך דין תעבורה, הבקיא בתחום בבית המשפט, מאשר לסרב לשתף פעולה, עבירה שעלולה להסתיים בענישה מחמירה יותר.

עונש על נהיגה בשכרות מול סירוב לבדיקת שכרות

לדוגמה: בתי המשפט קבעו כי העונש על נהגים שהורשעו על נהיגה בשכרות סירוב לבדיקה בבדיקת אלכוהול אמור להיות חמור יותר מאשר עונש על נהיגה בשכרות אצל נהגים שנבדקו ונמצא בדמם אחוז אלכוהול מעל למותר, זאת למען לא יצא הנהג שסרב לשיתוף פעולה ברווח מהתנהגותו, ולציין כי פסיקה זו הנה  למרות שהחוק קבע עונש פסילה מינימלי אחיד לשתי העבירות של שנתיים ימים פסילה בפועל.

 1. בעצר אותי שוטר, מידה ומדובר בהליך עיכוב מתמשך, עצת עו"ד תעבורה יש לעקוב אחרי המתרחש ואף לנהל רישום מלא לגבי מיקום העיכוב, מי השוטרים המשתתפים ומה מעורבותם במגע עמכם, מה לוח הזמנים לעיכוב ולנוהל שבו עוכבתם – זכרו כי למידע שנרשם בזמן אמת ולו על פיסת נייר או מוקלט בטלפון, יש משמעות עצומה כאשר אתם מנסים לשחזר מה קרה, היכן, מתי ומי מעורב, כאשר חושבים על זה בשלב הרבה יותר מאוחר.
 2. היוועצו עם עורך דין לתעבורה המומחה בתחום התעבורה מיד לאחר סיום העיכוב, שכן הלה ידע האם יש צורך בפעולה מהירה – כגון בקשה להשבת רישיון נהיגה שנפסל מנהלית, או בדיקת חומר החקירה לאלתר על מנת לחסוך כתב אישום חמור בשלב מאוחר יותר.

אגב, בנסיבות מסוימות בעבירות חמורות, מומלץ לשוחח עם עורך דין נהיגה בשכרות מיד עם העיכוב על ידי השוטר וזאת בטרם מסירת הגרסה, כל עוד שניתן לעשות זאת מבלי חשש לעבירת אי ציות או שיבוש ההליכים.

 

 1. זכרו שגרסאות ראשוניות אלו ישמשו כעדות נגדכם בבית המשפט ולעיתים יש בהם לחרוץ את גורל ההליך עוד בטרם התחיל – ורושם שורות אלו עו"ד תעבורה ושופט בדימוס, טיפל ומטפל אישית במקרים שבהם הוגשו כתבי אישום אך ורק על פי הודאות באשמה שנגבו באופן מידי מנהג/ת שהודו בלחץ הרגע, על סמך מידע מוטעה או מטעה, אותו חשבו בטעות כנכון ולאחר עיון בחומר החקירה המלא, הוברר כי הודאתם הנה למעשה העדות היחידה שקושרת אותם ישירות לאירוע.

 

מאת: עו"ד אנושי אלי, שופט תעבורה בדימוס, עו"ד תעבורה (עצר אותי שוטר)

ת"א, אחד העם 28, בניין פלטין טל – 050-5738228, 03-5103344

הערה: מדובר במאמר כללי, שאינו מהווה תחליף ללשון החוק (וראה לעניין זה פקודת התעבורה ותקנות התעבורה), המאמר אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו משמש תחליף לייעוץ משפטי ע"י עו"ד המתמחה בתחום התעבורה.