עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

עונש על נהיגה בשכרות

עו"ד תעבורה אלי אנושי

עונש על נהיגה בשכרות ? בתי המשפט ומשטרת ישראל בעזרת המחוקק נלחמים מזה מספר שנים מלחמת חורמה בעבירת הנהיגה בשכרות. מדובר בעבירה חמורה שהעונש עליה בהתאם. עם זאת, יש כמה וכמה סייגים.

אין ספק שמדובר בעבירה חמורה ביותר ולמעשה לא עובר שבוע אשר לא ניתן לראות את תוצאותיה החמורות של עבירת הנהיגה בשכרות, ואיני מדבר רק על נהגים לא זהירים אלא על סיכון חיים של ממש המסתיים בתאונות דרכים קטלניות במקרים החמורים.

עונש על נהיגה בשכרות – המינימום

על פי פקודת התעבורה אם הורשע אדם בעבירת נהיגה בשכרות, דינו, בנוסף לכל עונש אחר פסילה מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משנתיים. ואם כבר הורשע על עבירה זו בשנה שקדמה לאותה עבירה – פסילה לתקופה שלא תפחת מארבע שנים. קראו עוד על נהיגה בשכרות פעם ראשונה.

ואגב, מהו כל עונש אחר, פסילה על תנאי, קנס כספי כבד ואפילו רכיב של מאסר על תנאי ולעתים אף מעבר לכך.

 

ענישת מאסר בעבירת השכרות

מאסר בעבירת השכרות ? יש גם יש, אומנם מאסר בעבירת השכרות אינו נפוץ כמו פסילת רישוי, ובית המשפט לא נוהג להשתמש בו בנדיבות כמו בעבירת הנהיגה בזמן פסילה, אך הוא קיים בארסנל העונשים ולרוב משתמשים בו כמאסר על דרך עבודות שירות או אף בפועל כאשר מדובר בעבירת שכרות חוזרת או בעברת שכרות בתוספת תאונת דרכים קשה, שמשם הדרך קצרה לבית האסורים.

עונש על נהיגה בשכרות כאשר יש סירוב להיבדק

כיוון שנהגים רבים סבורים כי אם הם יכשילו את בדיקת השכרות, או יסרבו לעבור אותה, יעלה בידם להתחמק מאימת הדין . הרי שהמחוקק פעל בניסיון למנוע את אי ביצוע הבדיקה ופקודת התעבורה קובעת באופן מפורש כי נהג אשר יסרב לעבור בדיקה כאמור יראו אותו כמי שנהג בשכרות. ולמען הסר ספק, הפקודה מוסיפה וקובעת  כי הפסילה במקרה זה גם היא תעמוד על שנתיים.

אציין כי הפסיקה קבעה כי יש להחמיר יותר עם נהגים המסרבים להידבק מאשר עם נהגים שנבדקו ויצאו שיכורים וזאת על מנת לעודד נהגים להיבדק ולשתף פעולה עם השוטרים.

לחצו כאן לכל הפרטים >> עורך דין נהיגה בשכרות

ענישה בעבירת השכרות נהג חדש

נהג חדש ונהג שטרם מלאו לו 24 שנים, יוגדר כשיכור  כאשר לפי דגימת נשיפה מצוי בגופו אלכוהול בריכוז העולה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף. או לפי דגימת דם – בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב- 100 מיליליטר של דם.

זאת להבדיל מנהג רגיל, אשר על פי הפסיקה הרף להרשעה בשכרות יעמוד אצלו על 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אויר נשוף ו50 מיליגרם אלכוהול ב- 100 מיליליטר של דם.

ניתן להרשיע נהג חדש בעבירת השכרות גם אם כמות האלכוהול אותה צרך הייתה מינימלית ביותר, והענישה הינה מחמירה לא פחות מנהג רגיל, למעשה אפילו מעט יותר על מנת להרתיע נהגים חדשים שרק קיבלו רישיון נהיגה וכבר העזו לנהוג שיכורים.

עונש על נהיגה בשכרות – החרמת הרכב

אם היה לשוטר יסוד להניח כי נהג עבר לעיניו עבירה של נהיגה בשכרות,, רשאי הוא לדרוש מהנהג להילוות אליו אל קצין משטרה או ליטול ממנו את רישיון הרכב. היה לקצין משטרה יסוד להניח כי יוגש כתב אישום נגד הנהג, רשאי הוא למסור לו הודעת איסור שימוש ברכב שבו נעברה העבירה לתקופה של 30 ימים, ואם במהלך שלוש השנים האחרונות נמסרה הודעת איסור שימוש באותו רכב לפי סעיף זה, או שניתן לגביו צו איסור שימוש קודם מבית המשפט – יאסר השימוש ברכב לתקופה של 60 ימים, ורישיון הרכב יילקח.

אין ספק שמדובר בענישה מחמירה ביותר והאמת חייבת להיאמר שלא תמיד זאת הענישה בפועל בסיום המשפט, ואולם על מנת לבחון את הכללים האמורים ביחס למקרה ספציפי ולסיים הפרשה בנזק המינימלי ראוי להתייעץ עם עו”ד אלי אנושי – שופט תעבורה בדימוס.

מאת: עו”ד אלי אנושי – עורך דין תעבורה ושופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא