עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

קיבלת זימון לבית המשפט לתעבורה – מה עושים?

 • בית
 • מאמרים
 • קיבלת זימון לבית המשפט לתעבורה – מה עושים?
פתיחת דלת תאונה עם אופנוע

קיבלת זימון לבית המשפט לתעבורה – מה עושים ? שאלה מסוג זה, אני נשאל מספר פעמים ביום ע”י אנשים שונים ותאמינו לי. זה לא משנה הרבה מה הם עושים בחיים. מאנשים קשיי יום ועד למנכלים של חברות מובילות, כולם באותה סירה. מה עושים? ובכן מתייעצים. שואלים את מי שמבין בעניינים.

אז מה הפרוצדורה:

תחילה שיהיה ברור, זימון לבית המשפט לתעבורה מחייב התייחסות רצינית לכתב האישום. כן, זה השם הרשמי של המסמך אותו אתם מחזיקים ביד, והגעה לבית המשפט. לא, לא ניתן להתחמק מזה. אלא אם תקבלו על כך הודעה מראש מהמשטרה או בית המשפט.

לאן להגיע?

זימון לבית משפט לאן להגיע? כשמגיעים לבית המשפט תחילה, צריך לחפש את האולם הנכון, שהרי לא תרצו לבלות שעה בהמתנה באולם הלא נכון. עכשיו המזכירות נפתחת ב 8 וחצי וזאת גם השעה שצריך להיות באולם, יש סתירה מסוימת. אז מה עושים ?

יש פתרון, ליד מזכירות בית המשפט ניתן למצוא רשימת השופטים והדיונים בפניהם. או ליד כל דלת של אולם יש רשימה של תיקים שידונו בפני השופט שזהו אולמו. ברשימה זו ניתן לחפש את מספר כתב האישום או השם שלכם ולידה את מספר תיק בית המשפט, רשמו מספר זה וכעת היכנסו לאולם.

המפגש עם התובע:

מצד שמאל של האולם ישנו שולחן, לצידו אתם אמורים לראות את התובע מטעם משטרת ישראל.  זה בתנאי שהוא לא אחר לדיון. כשתראו אותו מסרו לו את מספר התיק, הוא כבר יוציא אותו ויפנה אליכם לפי התור.

יתכן והתובע ישאל מה עמדתכם בתיק, יתכן ולא. יתכן ויציע לכם הסדר, יתכן ולא. הדבר תלוי במשתנים רבים. למשל הזמן שעומד לרשותו, חומרת העבירה, עברכם התעבורתי, מי השופט שבפניו אתם מופיעים. אם יש שופטים מחמירים אז למה לטרוח… .

בכל מקרה בעבירה קלה, ללא חשש לפסילה וניקוד רב, ניתן לנסות לשוחח עם התובע ולבקש לסיים בענישה מקלה. ברור שיש  לשים לב שההצעה שמקבלים אכן אטרקטיבית ונאותה. אם מדובר בנהג ותיק ביותר ללא עבירות שנים רבות ועבירה קלה. יתכן ששיחה עם השופט תניב ענישה מקלה בהרבה מזו שיש בסמכות התובע להציע.

ועכשיו עוד נקודה, לא כל התובעים אותו הדבר, יש בעלי סמכות רבה ויש בעלי סמכות פחותה להגיע להסדרים, תלוי על מי נפלתם ביום הדיון. לא תמיד יש עם מי לדבר, אבל אם יודעים איך לנסות לשוחח אז תנסו.

אגב, ניתן לנסות לפנות למדור תביעות התעבורה במשטרת ישראל טרם הדיון ולבדוק הגעה להסדר. ובכך לחסוך זמן ודוחק ביום הדיון.

זימון לבית משפט – המפגש עם השופט:

בכל מקרה, עם הסדר או בלי הסדר, כשהשופט יקרא בשמך עליך לעמוד. בד”כ ליד דוכן העדים במרכז האולם ולענות לשאלות בית המשפט.

בדרך כלל בית המשפט יקריא את כתב האישום ויבקש תשובה לכתב האישום. מודה, לא מודה או שיש טענות נוספות בנושא, אולי תבקש דחייה?. זה רגע קריטי אם אתה לא בטוח במעשיך אל תודה באשמה, לא בערך ולא קצת.

ניתן לנסות לשוחח בעדינות עם השופט, וחלקם יסבירו לך את הפרוצדורה, אך לא למתוח את גבול הסבלנות, אם מסתבכים והסיכון לרישיון הנהיגה רב מידי, רצוי לבקש דחיית דיון לשם התייעצות עם עורך דין.

במידה ויש הסדר, התובע יציג את ההסדר. תתבקש לאשר שאכן זה ההסדר, זכור שלטוב ולרע בית המשפט אינו כפוף להסדר ויכול בנסיבות חריגות להחמיר או להקל –אך זה יחסית נדיר.

אם תודה באשמה, תורשע בעבירה והדיון ייסוב סביב שאלת העונש, התובע יטען ואתה ואז בית המשפט יחליט – ע”פ ההסדר או שלא.

בהנחה שאני לא מודה באשמה?

אם אינך מודה באשמה, יקבע הדיון להוכחות, שמיעת העדים שבעזרתם התביעה תנסה להוכיח את אשמתך. לרוב, זה לא באותו יום. אז אל תתפלא אם השוטר או השוטרת שרשמו את הדו”ח אינם נמצאים באולם. סביר שיגיעו לדיון הבא.

כשיגיע הדיון הבא, יתחילו להעיד קודם עדי התביעה אותם תוכל לשאול שאלות בנושא. למעשה יש חובה לאמת אותם עם גרסתך, שכן אי חקירת העדים בנושא יכולה להוביל למסקנה שאתה מסכים איתם… . לאחר חקירת עדי התביעה יעידו העדים מטעם ההגנה, כן אתה, ואז לאחר חקירת עד או עדי ההגנה כל צד יסכם טענותיו.

לאחר שמיעת העדים יכריע בית המשפט לתעבורה האם הנאשם ביצע את העבירות שיוחסו לו בכתב האישום או לא.

האם זה כה פשוט? האם בכלל אני צריך עורך דין לתעבורה?

הדבר תלוי בעבירה שבה הנהג נאשם. ישנן עבירות פשוטות קלות ללא סיכון ממשי והשלכות עתידיות להמשך הנהיגה. ואף חירותו של הנהג כנראה שבאמת אין צורך בעורך דין שייצג את הנאשם באולם בית המשפט.

השאלה היא היכן עובר הגבול, ובכן לא יזיק להתייעץ עם יש איזו שהוא ספק בנושא. לדעתי הגעה או פניה לבית המשפט לתעבורה חייבת להיות בייעוץ וליווי של עורך דין מומחה בתחום התעבורה. תחשבו על הצורך ברישיון הנהיגה לעבודה ולחיי המשפחה האם לא שווה להשקיע בייעוץ או בייצוג מקצועי ? – בטח שכן !

ללא ספק וויתור על איש מקצוע בתחום התעבורה במצבי סיכון, יביא לחסכון מועט שיכול לעלות לכם ביוקר רב!!!

למשל, באין ספור פעמים ראיתי “הסדרים מקלים” בתאונות דרכים שבהם קיבלו נהגים פסילה של מספר חודשים מלנהוג בשעה שעו”ד לענייני תעבורה או עורך דין נהיגה בשכרות היה יכול לסיים התיק בפסילה מופחתת בהרבה או בכלל בלי.

נכון יש שיקולים של עלות מול תועלת. אך עו”ד תעבורה בעל ותק וניסיון ידע “לנווט” אתכם בבטחה להחלטה הנכונה.  ולכן המסקנה שלי היא להתייעץ בכל מקרה.


מאת: עו”ד אלי אנושי עורך דין תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

צור קשר עכשיו: 050-5738228.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני. והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

 

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא