עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

הסבת דוחות – צריך לדעת איך לעשות זאת…

מצלמת מהירות

הסבת דוחות הנה עניין נפוץ ויום יומי המתבצע תדירות בבתי המשפט לתעבורה. אולם הדבר אינו כה פשוט כפי שזה נראה ולמעשה כאשר הוא מתבצע בצורה לא נכונה וללא מחשבה מראש הרי התוצאה יכולה להיות קשה ביותר לצדדים המעורבים ולבטח לנהגים.

הסבת דוחות הנה עניין נפוץ ויום יומי המתבצע תדירות בבתי המשפט לתעבורה. אולם הדבר אינו כה פשוט כפי שזה נראה ולמעשה כאשר הוא מתבצע בצורה לא נכונה וללא מחשבה מראש הרי התוצאה יכולה להיות קשה ביותר לצדדים המעורבים ולבטח לנהגים.

החלטה שניתנה לאחרונה בבית המשפט לתעבורה חיפה מפי השופטת כרמית פאר גינת, מסבירה היטב את נושא הסבת דוחות מלמדת מה קורה שהסבת דוחות אינה עולה יפה ולמעשה פותחת פתח לכתבי אישום קשים הרבה יותר וכך כתבה השופטת.

הסבת דוחות על מה מדובר:

"כאשר עבירה מצולמת כתב האישום מוגש, באופן טבעי, כנגד בעל הרכב. לעיתים, בעל הרכב טוען כי לא הוא זה שנהג ברכב, ומציג את שמו ופרטיו של מי שנהג ברכב. ככל שהמאשימה משתכנעת כי אכן לא בעל הרכב הוא זה שנהג בו בעת ביצוע העבירה, הצדדים מבקשים להסב את כתב האישום לשמו של מי שנהג ברכב בפועל בעת ביצוע העבירה. אך הסבה היא מונח טכני. נוהל שמקובל בדיונים שבפני בית המשפט לתעבורה.

משמעותה האמתית של הסבה היא כי המאשימה חוזרת בה מכתב האישום כנגד הנאשם המקורי, ומגישה כתב אישום חדש כנגד מי שנהג בפועל ברכב. מטעמי יעילות, ועל מנת שלא להכביד על העומס המוטל על בתי המשפט לתעבורה, הנוהל הקיים הינו כי הדבר מבוצע כמקשה אחת. כתב האישום המקורי לא נמחק ולא מוגש כתב אישום חדש תחתיו, אלא בתיק בית המשפט המקורי מבוצע תיקון של שמו של הנאשם.

אך כאשר המאשימה מסכימה להסבה של כתב האישום, משמעות הדבר הינה כי היא השתכנעה כי לא הנאשם המקורי הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה".

עד כאן ההסבר הגיוני והמסקנה רציונלית ביותר, אבל מה קורה שהעיניים משתבשים בהסבת דוחות? צרו קשר עוד היום עם אלי אנושי, עורך דין תעבורה ושופט בדימוס.

הסבת דוחות – בעיות מתחילות:

התיק התחיל במקרה של שפיטה בהעדר של נאשם באשמה של נהיגה באור אדום, עבירה שבדרך כלל דינה קנס. לא משהו מיוחד.

לאחר מכן הוגשה בקשה לביטול פסק דין ובה צוין כי הנאשם לא נהג אלא אדם אחר. לאחר ביטול גזר הדין המקורי, משטרת ישראל הסכימה להסבת כתב האישום לשמו של אדם אחר וההסכם הוגש לבית המשפט שאישר אותו – עד כאן הכל טוב ויפה.

עקב מחסור בפרטים, ולא ניכנס לכל השתלשלות העניינים, בית המשפט ביקש לקבל את מספר רשיון הנהיגה של הנהג החדש, שהוא הנאשם החדש, כדי לאפשר את ביצוע ההסבה. או אז התברר כי הנאשם החדש אינו מחזיק ברישיון נהיגה, ולא רק זאת אלא לחובתו עונש של מאסר מותנה, דהיינו אם יורשע בעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה הרי שאמור להישלח לכלא… .  זוכרים … הכל התחיל מאור אדום… .

בשלב זה,  ביקשו תביעות התעבורה לחזור בהם מהסדר הטיעון, נו, "טוב" שבית המשפט היה שם לגלות להם את אמריקה בדקה ה 90… .

טענתה של התביעה הייתה כי לאור העובדה שלנאשם החדש אין רשיון נהיגה, הרי שמדובר בעובדה חדשה, אשר התבררה לה בדיעבד, ועל כן שוב אין היא מוכנה לקיים את הסדר הטיעון שהושג.

למעשה נותר מצב שבמקום הסבת דוחות, לא רק שאין הסבת דוחות, הרי שני הנהגים המקורי והמוסב, יכולים לעמוד בפני שוקת שבורה ומצבם אף החמיר.

הסבת דוחות – בית המשפט מוצא דרך פשרה, שכולה סכנה לנאשם החדש:

לדעת בית המשפט "כאשר מתגבש הסדר טיעון הכולל הסבה של כתב האישום לשמו של אדם אחר, ראוי הוא כי המאשימה תעשה את כל הבירורים האפשריים, לגבי קיומו של רשיון נהיגה אצל הנהג שעל שמו מתבצעת ההסבה, עוד טרם גיבושו של הסדר הטיעון. ככל שהדבר לא נעשה במקרה שבפנינו, יש כאן כשל קשה מצידה של המאשימה. אך לכאורה, אם אכן הדבר התברר בדיעבד, המאשימה הייתה יכולה לבצע השלמה של החקירה בעקבות גילוי זה. היא הייתה יכולה (למשל) לנסות ולאסוף ראיות מהן הייתה מתבקשת המסקנה כי הנהג … הוא זה שנהג ברכב במועד האירוע נשוא כתב האישום.

אך בית המשפט קבע שזה לא המקרה שבפניו.  שכן המאשימה לא באה וטענה כי כיום יש בידיה ראיות המצביעות על כך שהנהג המקורי הוא זה אשר נהג ברכב במועד האירוע נשוא כתב האישום.

על כן, הנתון הבסיסי, שעמד ביסוד הסכמת הצדדים, כי המאשימה השתכנעה כי לא הנהג המקורי הוא זה שנהג ברכב, במועד האירוע נשוא כתב האישום, לא השתנה. אין מקום להתיר למאשימה לחזור בה מהסכמותיה לעניין זה, ולכן כתב האישום כנגד הנהג הראשון ימחק.

אבל, שונה הדבר כאשר אנו מתייחסים לנדבך השני של הסדר הטיעון. דהיינו, להסכמה שבין הצדדים לגבי העונש שיוטל על הנהג החדש.

כיוון והסדר הטיעון כולל בחובו הודיה של הנהג החדש שחצה צומת באור אדום, הרי שאם אכן לא היה בידיו רישיון נהיגה באותו מועד, הרי שהודיה זו משמעה כהודיה גם בעבירה נוספת של נהיגה ללא רשיון נהיגה.

אולם בית המשפט לא בחר להרשיעו בעבירה זו, אלא הורה על ביטול פסק הדין כנגד הנאשם החדש תוך ציון ברור "שאין באמור לעיל כדי למנוע מהמאשימה לפעול, כראות עיניה, ולהגיש …. כתב אישום המייחס לו (לנהג) את העבירות שהיא סבורה כי ביצע".

רמז ברור ביותר…. .

תראו, יתכן והדבר היה ידוע מראש ולמעשה הנהג הוקרב למען הנהג המקורי. אבל אם נעזוב תאוריות קונספירציה, שקיימות כן.., הרי ברוב המקרים מדובר באי תשומת לב.

הסבת דוחות – הערה אישית:

הסבת דוחות נפוצה ביותר, אולם זכור לי מקרה מעניין שבו לא אני ייצגתי (ברור) עוד בימי בית המשפט לתעבורה ברמלה.  עומדת אישה מבוגרת מאוד בפני כבוד השופטת טאובר ז"ל, וטוענת שהיא נהגה ברכב שבעת לילה מאוחרת, הרכב רשום על שם נכדה, והרכב צולם נוסע מהר באיזור בילויים בשעת לילה מאוחרת. השופטת אומרת בצורה ברורה שהיא לא מאמינה לגברת ודורשת מהתביעה לחקור בנושא.

עוד מקרה זכור לי מבית המשפט לתעבורה בירושלים, שבו בעברת מהירות מצולמת הסב עו"ד צעיר את כתב האישום לשם נהג אחר, רק כדי שהתובע יודיע שהוא מוסיף אישום לנוסף, וחמור יותר לאחר ההסבה של נהיגה במונית ללא רישיון מונית… .

אז חשוב לשים לב, כיצד עושים זאת.

סיכום:

התייעצות המהירה ביותר עם עורך דין מומחה בתחום כעורך דין אלי אנושי, עו"ד תעבורה, שופט תעבורה בדימוס, על מנת לטפל בנושא הסבת הדוחות, הנה הדבר הנכון לעשות.

הסבת דוחות ?, צלצל לעו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס 050-5738228.

מאת: עו"ד אלי אנושי עו"ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

וראה גם בקישור הבא.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

  שתפו
  Facebook
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  עורך דין תעבורה בחיפה

  עורך דין תעבורה בחיפה

  עו"ד תעבורה בחיפה מה הוא יכול לעשות למענך הנהג או למענך הנהגת אשר נזקקים לשירותיו בחיפה. וכיצד תדעו שאתם נזקקים שירותיו שהרי לא נהוג לפנות

  למאמר המלא
  נהג חדש עבירות תנועה

  נהג חדש עבירות תנועה

  נהג חדש עבירות תנועה. האמת די "מבאס" להתחיל כך את הדרך על הכביש, רק קיבלתם רישיון נהיגה וכבר צריך להתחיל להטיף לכם להיזהר. אבל אין

  למאמר המלא
  Aviad Vazana
  Aviad Vazana

   מתוך 106 המלצות

  google
  Aviad Vazana
  7 באוגוסט 2022

  עובד בחברה עבר עבירת תנועה בסופש, על הבוקר של יום ראשון אלי היה היחיד שענה ונתן ייעוץ לקראת הפגישה המוקדמת עם הקצין. הטיפים שלו והרוגע שהעביר עזרו המון! תודה...

  google
  אלחנן מרגי
  19 ביולי 2022

  יעוץ והכוונה ברמה הכי גבוהה שיש אין מילים למקצועיות יושר ואמינות ומעל הכל לב ענק ורחב!!!! תודה רבה!

  google
  Kim Le
  14 ביולי 2022

  ממליצה בחום על עורך דין אלי, תמיד היה קשוב , עשה את מירב יכולותיו, מאוד מרוצים מעבודתו הנאמנה ..

  google
  talia shenhar
  13 ביולי 2022

  עורך הדין אלי אנושי מקצועי ביותר ואכפתי. ניכר שיש לו היכרות וניסיון רב במערכת המשפט מהיותו שופט בדימוס. הוא הצליח להוציא אותי מראש מהסתבכות אפשרית על ידי הצגת הסיטואציה באופן הנכון, מנע טעויות, וליווה אותי בכל השלבים. ממליצה עליו בכל לב

  google
  Shaul Grinberg
  10 ביולי 2022

  צהרים טובים עו"ד תעבורה עו"ד אלי אנושי , שופט בדימוס . תודה רבה לך 👍 . שמחתי מאד להעזר בהגנתך המשפטית היעילה והנחושה , אשר האירה את נסיבות העברה שעברתי באור בהיר יותר , אור שאיפשר לבית המשפט לקבל את ההסבר המשפטי שהצגת , ובעקבות כך הקל בית המשפט את עונשי בצורה משמעותית ביותר . אשמח להעביר רשמי ותחושותי החיוביות לגבי דרך הגנתך המשפטית בתחום התעבורה שקיבלתי ממך , בקרב כלל חברי העוסקים בתחום הוראת הנהיגה . תודה לך .

  google
  פלקה קפלה
  10 ביולי 2022

  עו"ד מספר אחד בתעבורה טיפל בי במקצועי ובנאמנות,מהפגישה הראשונה שלנו הרגשתי שאני בידיים טובות תודה רבה לך ממליץ לכולם

  עו"ד אלי אנושי אדם ישר מקצוען הטיפול בבקשתי נענתה על הצד הטוב ביותר מקשיב זמין וההרגשה שיש על מי לסמוך תודה על הכל

  google
  Mark Feller
  23 ביוני 2022

  עו"ד אנושי היה מרצה שלי בקורס, אדם ישר, הגון ומקצועי. בשביל אלי כל לקוח הוא חשוב, לא משנה מה גודל התיק אתם תקבלו יחס אישי ויצוג הולם. תודה!

  google
  Liat Keidar
  20 ביוני 2022

  אלי טיפל במקרה של אמא שלי באדיבות ובמקצועיות רבה, במידה ונתקלים במצב שצריך עו"ד לתעבורה, הוא האיש המתאים 🙂

  google
  moran bardugo
  19 ביוני 2022

  תודה רבה על השרות המקצועי והמסור

  google
  Dmitriy Spektor
  9 ביוני 2022

  Самый лучший адвокат, что я когда-либо встречал!

  google
  Matan Orr
  2 ביוני 2022

  עו"ד אנושי הינו עו"ד תעבורה משקיען ותותח בקיא בכל רזי החוק קשוב, אמפטי ומעניק יחס אישי לאורך כל התהליך עו"ד אנושי יודע לגרום לתיק שנראה אבוד להסתיים כסיפור הצלחה ממליץ בחום

  google
  Raya Romanenco
  1 ביוני 2022

  המון תודה על העזרה המקצועית וההישיגים הטובים אמליץ בחום על שירותיך לכל דורש

  google
  נסי אלישע
  12 במאי 2022

  התקשרתי להיוועץ בשרותיו של עו"ד אלי אנושי וקיבלתי יעוץ אנושי יוצא מגדר הרגיל.ואני בהחלט ממליץ על שירותיו ומיומנתו.תודה רבה ניסים חולון

  google
  Udi Oz
  27 באפריל 2022

  עורך דין סופר מקצועי ויחס אישי מדהים