עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

מצלמת רכב וזיכוי נהג – לא רק…

תאונה במעבר חצייה

מצלמת רכב וזיכוי נהג, צירוף מקרים ההולך ונעשה נפוץ יותר ויותר בבתי המשפט, יותר נהגים משתמשים במצלמות הדרך וטלפונים חכמים וביתר דיוק בצילומים, סרטים והקלטות מהם על מנת להוכיח את טענתם בנושא לגבי חפותם או בהיטפלות השוטר אליהם. 

מצלמת רכב וזיכוי נהג, צירוף מקרים ההולך ונעשה נפוץ יותר ויותר בבתי המשפט, יותר נהגים משתמשים במצלמות הדרך וטלפונים חכמים וביתר דיוק בצילומים, סרטים והקלטות מהם על מנת להוכיח את טענתם בנושא לגבי חפותם או בהיטפלות השוטר אליהם.

 מצלמת רכב וזיכוי נהג

יותר ויותר נהגים מתקינים ברכבם מצלמות, יש מצלמות מקדימה ויש מאחורה וגם יש לצדדים, הכל תלוי בתקציב, ואיני בא לעשות פרסומת לנושא, אלא לעבור על כמה מקרים מעניינים שבהם נהגים השתמשו בצילום והצליחו להוכיח את חפותם.

מצלמת רכב וזיכוי נהג – דוגמה ראשונה

בבית המשפט לתעבורה חיפה הואשם נהג לאחרונה במגוון עבירות של סטייה מקו נסיעה, נסיעה אחורנית ללא צורך ונהיגה ברשלנות. והשוטר שזימנו לדין אף הוסיף בנסיבות המקרה כי הנהג התנהג בחוצפה, קילל אותו בהערות גזעניות, וסירב להיענות כלל לבקשותיו.

הנהג טען מנגד כי כתב האישום הוא אקט של נקמה מצד השוטר שנסע מאחוריו, איים עליו והתנהג נגדו בתוקפנות, לאחר שהבין כי הנאשם התלונן עליו.

מדובר היה בגרסה מול גרסה, אך התברר כי הנהג הקליט את השיחה בינו לבין השוטר ולאחר שבית המשפט שמע את הקלטת, הוא לא היסס לקבוע בברור כי דווקא השוטר הוא זה שקילל את הנאשם ואיים עליו, תוך שהוא משמיע כלפיו הערות גזעניות בטון מזלזל ופוגע. אותם קללות, איומים והערות גזעניות לא נאמרו כתגובה לדברי הנאשם אלא מיוזמתו של השוטר ודווקא הנאשם נשמע כמנסה לשמור על איפוק, חרף העלבונות והטון המזלזל המוטחים בו.

ובית המשפט קבע ברורות כי ההקלטה משקפת את התנהגותו הבריונית וקצרת הרוח של השוטר – לא פחות.

לדוגמה:

“הנאשם: חכם לתקוף, הא?

השוטר: אם הייתי תוקף אותך לא היית עומד על הרגליים יא אפס, יא אפס, גזען, יא חתיכת גזען, לבנבן גזען,

זה מה שאתה. תרשום, תרשום את הפרטים, תרשום את הפרטים (בקול מזלזל)

הנאשם: מרוקאי…. מרוקאי (צוחק ברקע)

השוטר: תמשיך יא גזען, אמרתי לך. אתם מטבעון חושבים שאתם יותר מידי אליטה. אתם גזענים! גזען זה מה שאתה ואני אראה לך מה זה, אני אראה לך ….., והמרוקאי הזה יראה לך מאיפה משתין

הדג

הנאשם: רגע רגע לא רשמתי, לא רשמתי

השוטר: רשמת, ….., רס”ב

הנאשם: תן לי לרשום את מספר השוטר שלך

השוטר: …… תרשום יא גזען שכמוך, תרשום

הנאשם: איך איך?

השוטר: …. (בקול מזלזל)

הנאשם: [כמה שניות שקט] וואו…”.

למעשה בית המשפט הרחיק לכת וקבע כי מההקלטות והראיות עולה חשד שמי שעבר עבירה היה דווקא השוטר וכי מוזר הדבר שקיבל גיבוי מלא ממפקדיו שכלל לא טרחו לבדוק את החומר שהוגש להם.

בקיצור, ממש בושה וחרפה…. .

מצלמת רכב וזיכוי נהג – דוגמה שניה

נהג נכנס לצומת באופן תקין לחלוטין, תוך מתן זכות קדימה, לפתע נעצר על ידי שוטר ומואשם באי מתן זכות קדימה באופן חמור, ורישיונו אף נשלל ל30 יום שאיש לא מקשיב לו.

אך במשפט (לא אני ייצגתי), מוצג הסרטון הבא אשר גורם לזיכוי מידי ע”י השופט. ראה כאן קישור לסרטון.

המילים אחרות טוב צילום אחד, משני שוטרים … האם משהו היה מאמין לנהג ללא הצילום, קשה להאמין.

מצלמת רכב וזיכוי נהג – וגם בקרה על המשטרה

נושא מקביל הנו אפשרות של נהגים לפקח על דרך התנהגות השוטרים, באין אם זה בעקיפין כאשר שוטר טוען שביצעו עבירה מסוימת והם מוכחים שלא. ומנגד נהגים שמצלמים שוטרים מבצעים בעצמם עבירות.

מצלמת רכב וזיכוי נהג או הרשעת נהג?

לקראת סיכום, ישנה חובת התייחסות גם למצבים בהם מביאה נוכחות מצלמת הרכב להרשעת נהג אשר צולם מבצע עבירה, אציין בברור כי במצבים אלו משטרת ישראל מאתרת נהגים שרכבם היה בקרבת אירועים כגון תאונות דרכים קשות ואז בודקת האם יש צילומים מרכבם. גם את זה כבר ראיתי במשרדי, מצלמת רכב שצילמה רכב אחר פוגע באדם שחצה את הכביש או ברכב אחר, ברור שלאחר מכן עבודתה של המשטרה הופכת קלה הרבה יותר… המוזר הוא שמשטרת ישראל בעצמה מטעמי תקציב כנראה, לא מכניסה מצלמות לכל הניידות.

מצלמת רכב וזיכוי נהג  – סיכום

אין ספק שכאשר נכנסות מצלמות יותר ויותר לתמונה, אי הבהירות סביב עבירות התנועה הולכת ומתפוגגת ואולם, המצלמות לא משמשות רק לזיכוי נהגים אלא גם להרשעתם וכן לבקרה על עבודת המשטרה.

מאת: עו”ד אלי אנושי עו”ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה, 050-5738228.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

 

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא