עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

תאונת דרכים הדרך לסגירת התיק

כניסה לצומת לא פנוי

תאונת דרכים, להמתין לכתב אישום או להיאבק לסגירת התיק, זו השאלה שיש לתת עליה את הדעת. נכון שמידית בתאונה הנהג עסוק בדברים אחרים, אך הנושא ילווה את הנהג שיואשם בתאונה מרגע התאונה ועד סיום ריצוי עונשו באם יורשע בבית המשפט לתעבורה.

תאונת דרכים, להמתין לכתב אישום או להיאבק לסגירת התיק, זו השאלה שיש לתת עליה את הדעת. נכון שמידית לאחר התאונה הנהג עסוק בדברים אחרים, אך הנושא ילווה את הנהג שיואשם בתאונה מרגע התאונה ועד סיום ריצוי עונשו באם יורשע בבית המשפט לתעבורה.

ניתן להבין נהגים שבסמיכות לתאונה הם בהלם ולא חושבים כמה צעדים קדימה, בכל זאת הרי קודם כל צריך לטפל בנפגעים, ברכבים ובכל יתר דרישות החוק ממעורבים בתאונה. ברור. אבל מה השלב הבא למזעור הנזקים אם בכלל ?

תאונת הדרכים פעולות מידיות בזירת האירוע

כבר בזירת התאונה יש צורך בנקיטת מספר צעדים בסיסים על מנת לתעד את המצב, לאחר שנרגעתם ואפילו עוד בטרם יצאתם מרכבכם, בתנאי שאין צורך להגיש עזרה רפואית דחופה כמובן.

הביטו סביב, נסו לאתר עדים בסביבה, אם יש מצלמה ברכב לחצו על כפתור שמירת החירום על מנת שלא יימחק התיעוד בטעות. שלפו את הטלפון הנייד והתחילו לצלם ולהקליט כל מה שקורה בזמן שאתם יוצאים מהרכב.
זכרו לתעד לא רק את מצב הרכבים אלא גם את מצב התנועה, התמרורים, רמזורים ולמעשה כל מה שקורה ונאמר סביב.

במקרה של תאונה קשה, לצלצל לעורך דין תעבורה באופן מידי, לא להסס. ולא רק לייעוץ ראשוני. ישנם פעולות שעורך דין שיגיע לזירת התאונה יכול לבצע באופן מידי, כולל לבדוק את הזירה והנפשות הפועלות ואפילו להזעיק למקום בוחן תנועה מומחה שיתעד את הזירה, במקביל לעבודת המשטרה.

הזכרנו משטרה, יפה, המשטרה תגיע והשוטרים יבקשו לשוחח עם הנהג, אז זכרו, כל מילה שתאמרו תתועד, אז תחשבו טוב טוב לפני שתוציאו מילה מהפה. אם אתם לא בטוחים ניתן לבקש למסור גרסה מאוחר יותר.

תאונת דרכים בוחני המשטרה בשטח

זכרו שכאשר יגיע הזמן להחליט האם לסגור את התיק נגדכם אן להמשיך קדימה לכיוון כתב אישום הרי ההחלטה תתבסס על המלצת בוחן המשטרה שרשם לו את מי להאשים בתאונה.
אשר על כן חשוב ביותר, אם ניתן לסייע לו להגיע למסקנה הנכונה, מסירת גרסת נהג נאותה לאחר התייעצות, ואפילו סיוע במציאת עדים.

אם ידוע לכם שיש עד שנכח במקום או עד שיכול לשפוך אור על מה שאירע בתאונה, ושלא מסר פרטיו או נחקר, הרי רצוי להעביר את פרטיו לבוחן החוקר על מנת שישוחח עמו וימסור גרסתו לגבי תאונת הדרכים.
ישנם כאלה שחושבים שאם ישמרו את העד לבית המשפט הרי יצליחו להפתיע את התביעה, אך בחלק מהמקרים יחשב הדבר לעדות כבושה, שכן עד “חדש” שצץ חודשים לאחר התאונה, ללא תיעוד שאכן נכח בזירת תאונת הדרכים בזמן תאונת הדרכים, נו… תחשבו לבד.

ברור כי אם הבוחנים יגיעו למסקנה שלא בכם האשם, הסיפור ברוב המקרים גמור.
אגב, ישנם מקרים שבהם הבוחן שמעיד במשפט מוסר בגילוי לב שהוא לא סבר שיש להגיש כתב אישום כנגד הנאשם, אלא שהמלצתו לא התקבלה, וזה מסייע מאוד לטענת ההגנה במשפט תאונת הדרכים.

תאונת דרכים התיק עובר לתביעה

כזכור למי שעוקב אחר הבלוג שלי, יודע שבתאונת דרכים מככבים שני סעיפי אישום, הראשון הנו סעיף 62(2) לפקודת התעבורה ומולו תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה. הראשון הנו החמור יותר.
קיים הבדל בענישה בין שני הסעיפים, כך שתקנה 21(ג) לתקנות התעבורה, לבדה, מהווה ברירת משפט, שהעונש בצדה עומד כיום על קנס בסך 500 ₪ (סמל סעיף: 2429). אין המדובר בעבירת תוספת עלי פקודת התעבורה ואין בצדה פסילת רישיון מנמלית.
סעיף 62(2) לפקודת התעבורה, נהיגה בקלות ראש, בנסיבות של תאונת דרכים בה נגרם נזק או חבלה לאדם תפעיל זו פסילת מינימום בת 3 חודשים, כמצוין בתוספת השנייה לפקודת התעבורה.
ברור שעדיף שכתב האישום ייחס לכם את העבירה הקלה יותר. ושוב הדבר תלוי בנסיבות, אותן נסיבות שהבוחנים יגישו לתביעה. הסיכוי שאכן משהו ישקול ביטול כתב אישום גבוה יותר אם מדובר בכתב אישום הנושא סעיפים קלים יותר.

תאונת דרכים, כתב האישום נמסר לידכם

ועדין לא מאוחר מיד, אישית הצלחתי לסגור מספר רב של תיקים גם לאחר שהוגשו, למעשה בוטלו האישומים.
עורך דין תעבורה יעדיף לפנות לתביעות על מנת להציג את הראיות ולשכנעם לבטל את כתב האישום, בין אם זה בסתירה בין עדים, או אפילו ראיות שהבוחנים בחרו להתעלם מקיומם כשהמליצו על הגשת כתב האישום.
ואפילו אם החל המשפט ניתן לנסות לגייס את בית המשפט למטרה, שהרי מרבית השופטים יעדיפו לאשר סגירת התיק מאשר לנהל אותו עד תום – ולמעשה לעיתים גם התביעה.

תאונות דרכים סיכום

בכל תאונת דרכים, יש צורך דחוף להתייעץ עם עורך דין המומחה לתחום התעבורה.
מניסיוני עורך דין לתעבורה שיתייצב לציידכם מלכתחילה, לפני החקירה, בזמן המלצות הבוחנים, למשפט וכמובן למשא ומתן מול התביעה, ישפר את הסיכוי להצליח לשמור על רישיון הנהיגה וזה מה שחשוב.

מאת: עו”ד אלי אנושי עו”ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

להיוועצות בדיני תעבורה צלצל מיד: 050-5738228.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא