עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער

כניסה לצומת לא פנוי

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער מעלה שלל סוגיות שיש לשקול אותן כאשר באים לטפל במקרים של נהיגה בשכרות בקרב בני נוער.

אין ספק שמדובר בעבירה חמורה והחוק ברור ביותר בנושא. הענישה בקרב בני נוער המעורבים בעבירת השכרות הינה חמורה ביותר.

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער מאפיינים:

חוסר הניסיון של הנהגים הצעירים מביא לעיתים לנהיגה לא זהירה, אשר גוררת תוצאות קשות של נפגעים ונזקים רבים.

כיצד אותה נהיגה באה לידי ביטוי בקרב בני הנוער? ובכן, מחקרים רבים שבוצעו מצאו כי ישנם מאפיינים ספציפיים לדרך הנהיגה של בני הנוער ככלל ונהגים צעירים בפרט.

בקצרה, ישנם מאפיינים פסיכולוגיים ופיזיולוגיים, של נהיגה בשכרות בקרב בני נוער, שכן ככלל נהג צעיר מאופיין ביתר תוקפנות מנהגים ותיקים, יצר תחרותיות ושינויים הורמונליים מואצים. כולם כתוצאה של הקירבה לגיל ההתבגרות. מאפיינים אלו משפיעים על דרך הנהיגה ולא לטובה.

מאפיין נוסף של נהיגה בשכרות בקרב בני נוער הוא מאפיין הסתברותי. ישנה הסתברות רבה שהנהיגה של בני הנוער שרק הוציאו רישיון תהיה במכונית מלאה, ליעד לא ברור, תלוי היכן יוצאים לבלות , ויהיה מדובר בנהיגת ערב או לילה שהיא לנהגים צעירים הרבה יותר קשה מאשר לנהג בעל ותק נהיגה וניסיון בנהיגה כזו.

מאפיין נוסף של נהיגה בשכרות בקרב בני נוער הינה מאפיין חברתי. הכוונה היא ללחץ חברתי מקבוצת הגיל על בן הנוער, המשפיע על שתיית האלכוהול ועל דרך נהיגתו. ויש להוסיף לכך את הנטייה לנסוע מהר וכמובן הכרת הרכב והדרך, אשר הופכת את הנהיגה בשכרות בקרב בני נוער למסוכנת הרבה יותר.

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער אגדות אורבניות:

אגדות אורבניות רבות נפוצות בקשר נהיגה בשכרות בקרב בני נוער

אלכוהול יעיל לחימום הגוף- לא נכון! במציאות, למרות תחושת השריפה בגרון, הוא מרחיב את כלי הדם החיצוניים ובכך גורם לאובדן חום. שהוא מרווה צימאון למרות שבפועל הוא מגביר הזעה ובכך גורם לאובדן נוזלים. אומרים שאלכוהול מחדד חושים אך בפועל הוא פוגע בריכוז ובאופן הנהיגה.

אבל מעל לכל ישנה אמונה בקרב בני הנוער שיש תרופות פלא להפגת שכרות ובמציאות אין, גם לא מקלחת או שינה קצרה או אפילו קפה שחור, רק הזמן יכול לגרום לפירוק האלכוהול בגוף אבל זה הרבה זמן.

למעשה להרבה בני נוער האלכוהול שנחשב על ידם לידיד מתגלה כאויב מר לשיקול דעתם ולבטח לרישיון נהיגתם.

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער- החוק המיוחד לנהגים צעירים וחדשים:

על פי החוק נהגים צעירים ונהגים חדשים מוגדרים שיכורים, אם בגופם יש אלכוהול בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם או על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף.

וזאת בניגוד לנהגים ותיקים שיוגדרו שיכורים בקריטריונים אחרים של 50 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם או על 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף.

לאחרונה הכניסה משטרת שיראל מכשיר ינשוף חדש שייחודו הוא האפשרות למדוד כמויות אלכוהול קטנות יחסית הנדרשות לטיפול בבעיית נהיגה בשכרות בקרב בני נוער על מנת להרשיע אותם.

אגב, על פי פקודת התעבורה נהג חדש הוא למעשה מי שמצוי בשנתיים הראשונות לאחר קבלת רישיון הנהיגה ונהג צעיר הוא מי שטרם מלאו לו 24 שנים.

נהיגה ואלכוהול אצל נוער

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער – ענישה:

רמת הענישה הצפויה בבית המשפט הינה מחמירה ביותר.

חשוב לזכור שאם מדובר בקטין מתחת לגיל 18 הרי יש הליכים נפרדים. למשל, אם טרם קיבל רישיון נהיגה הרי עניינו ידון בבית המשפט לנוער ולא בבית המשפט לתעבורה. וגם אם קיבל רישיון נהיגה הרי יכול השופט לדון בעניינו תחת חלק מההליכים הנהוגים בבית המשפט לנוער.

להדגיש את החומרה הרבה שיש במצב של נהיגה בשכרות בקרב בני נוער שכבר הוציאו רישיון נהיגה, קבע המחוקק פסילת מינימום של שנתיים לפחות וזאת כמובן לצד רכיבי ענישה נוספים כמו מאסר על תנאי, פסילה על תנאי, התחייבות וקנס.

אולם בעבירות שכרות שחוזרות על עצמם יכולה התביעה לעתור לפסילה למעלה משנתיים ואף לרכיבים כגון עבודות שירות או שירות לתועלת הציבור ואפילו ייתכן לרכיב של מאסר בפועל.

חשוב לזכור שלרוב בתי המשפט יחמירו מעל פסילת המינימום במקרה של עבירת נהיגה בשכרות בקרב בני נוער והפסילה לרוב תעלה על פסילת המינימום של שנתיים ימים.

נהיגה בשכרות בקרב בני נוער – סיכום:

הטיפול בתיק נהיגה בשכרות בקרב בני נוער הנה זהה לכל תיק שכרות, מציאת מחדלי חקירה וטעויות של השוטרים שטיפלו בהליך עיכובו ובדיקתו של הנהג.

לכן בכל מקרה של קבלת כתב אישום בנושא נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול, יש צורך דחוף להתייעץ עם עורך דין המומחה לתחום התעבורה.

מניסיוני התייצבות עם עורך דין למשפט תשפר את הסיכוי להצליח לשמור על רישיון הנהיגה וזה מה שחשוב, לבטח במקרים של נהיגה בשכרות בקרב בני נוער.
מאת: עו"ד אלי אנושי עו"ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות בקרב בני נוער צלצל מיד: 050-5738228.

למידע נוסף כנס.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

שתפו
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

מאמרים אחרונים מהבלוג