עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים

פסילה מנהלית בתאונת דרכים קשה

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים, לא כולם יודעים אבל אם תעצרו על ידי המשטרה לבדיקת שכרות הרי בטרם תראו כלל את מכשיר הינשוף, תעברו מספר בדיקות מקדימות, אשר יכולות לחרוץ את גורלכם, לא פחות מבדיקת הינשוף, אחת מהן היא בדיקת המאפיינים או בשמע הרשמי “מבחן ביצוע”.

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים – מהי?

בטרם נכנסו מכשירים כגון הינשוף לשימוש על ידי משטרת התנועה, הרי בתי המשפט יכלו להרשיע נהגים בנהיגה בשכרות תוך שימוש בבדיקות דם או לפי התרשמות של השוטרים מהנהג.
ברור שכאשר מדובר בהתרשמות סובייקטיבית הרי נוצרות בעיות, לשוטר אחד הנהג נראה שיכור ואילו לשוטר השני שנהג יכול להראות צלול, ישנה בעיה מבנית בהשארת שיקול הדעת המלא לתיאור השוטרים.
אשר על כן נוצרה בדיקת המאפיינים, מבחן אחיד שלפיו יכלו השוטרים להתרשם באופן שיטתי ואחיד מהחשודים בשכרות ולהעביר את התרשמותם בסט מדויק של כללים לבית המשפט.

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים – בית המשפט אומר את דברו

בתת”ע 2371-12-08 מדינת ישראל נ’ מרדכייב, תיאר בית המשפט את הבדיקה:
“בדיקת המאפיינים:
בדיקת המאפיינים בודקת למעשה את השפעת האלכוהול על מערכת העצבים. זוהי בדיקה המשקפת התרשמות סובייקטיבית מתגובותיו של הנבדק. לאלכוהול ישנה השפעה על תפקוד מערכת העצבים המרכזית. השפעתו היא השפעה פסיכותרפית מדכאת על מערכת העצבים. ביטוי להשפעה זו נמצאה בתפקודים שונים, פשוטים, של אותו אדם הנתון להשפעת אלכוהול. מדד ברור להשפעה זו הוא יכולתו של אדם ללכת למשל על קו ישר, לעצום את עיניו ולהביא את האצבעות לאפו … .
בדיקות אלה התקבלו כאמור כמדד בינלאומי מקובל לקביעה באם אדם נתון להשפעת אלכוהול וחומרים משכרים. מכאן מתחייבת המסקנה, כי כאשר אדם צולח את בדיקות המאפיינים בהצלחה, אין אינדיקציה חיצונית, סובייקטיבית, לכך שהוא נתון להשפעת אלכוהול, וזאת לבד מסימנים נוספים, אשר יכולים לתמוך במסקנה כי הוא תחת השפעת אלכוהול, כגון: התנהגות ‘עליזה’, עיניים אדומות, הבל פיו של אותו אדם, אך כאן יש להדגיש, כי לא די בריח אלכוהול הנודף מפיו של אדם כדי לקבוע כי הוא נתון להשפעת אלכוהול או שיכור”.

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים – מה היא כוללת?

בדיקת המאפיינים כוללת סדרה של פעולות אותם מתבקש הנהג לבצע, לאחר שהשוטרים יודיעו לו כי הנו מתבקש לבצע מספר פעולות שמטרתן לבחון חשד שהוא נהג בשכרות או בסמים מסוכנים. השוטרים אמורים להדגים את הבדיקות לנהג טרם הביצוע.

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים – עמידה

המבחן הראשון הנו מבחן העמידה, השוטרים יורו לנהג לעמוד כפות רגליו צמודות זו לזו וזרועותיו בצדי הגוף, להטות את ראשו קלות לאחור, כשעיניו עצומות למשך 30 שניות.
לאחר מכן יסמנו השוטרים את אופן עמידת הנהג, כיציב או מתנדנד או זקוק לתמיכה, או נפל או לא היטה ראשו לאחור או לא עצם עיניו. או סירב לבצע.

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים – הליכה על קו

במבחן זה השוטרים יורו לנהג ללכת על קו ישר שזרועותיו לצדי הגוף, 9 צעדים לכיוון אחד, לפנות חזרה ולהמשיך ללכת 9 צעדים כאשר בכל צעד אגודל הרגל האחת חייב להיות צמוד לעקב הרגל העוקבת, וכן יש להורות לנהג למנות את צעדיו בקול רם. כאשר אין להפסיק את ההליכה בטרם הושלמו על הצעדים.
השוטרים יסמנו את אופן הליכת הנהג, האם היה יציב או נפל האם הצמיד עקב לאגודל חרג מהקו הפסיק ללכת, או התנדנד או הסתייע בידיו לשמירה על יציבות ועוד.

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים – מבחן הבאת אצבע לאף

השוטרים יורו לנהג לעמוד ששתי רגליו צמודות זו לזו, וידיו מושטות קדימה, כאשר כפות ידיו מופנות כלפי מעלה, סגורות והאצבע המורה מושטת קדימה ולאחר מכן יורו לנהג להטות ראשו מעט לאחור ולהישאר עם עיניים עצומות. כאשר השוטרים יכריזו על היד אותה יש להזיז, הנהג אמור להרים את אותה היד, לגעת עם כרית האצבע המורה באפו ואז יוריד אותה חזרה.
השוטרים יכריזו על הידיים לפי סדר, כשמאל ימין, שמאל ימין…ימין ימין…מבלבל כן…שמאל. ואז ירשמו האם הנהג ביצע את המבחן בהצלחה, או התנדנד או השתמש ביד הלא נכונה או בכלל החטיא את האף או לא עצם עיניו.
הנה כך נראה טופס בדיקה תקין:

טופס תקין

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים – מה משמעות בדיקת המאפיינים

לאחר כניסת מכשיר הינשוף לשימוש נרחב לצורכי אכיפת איסור הנהיגה בשכרות, הפכה הבדיקה למעין סרך עודף, שלא ממש ברור מעמדו ליד בדיקת הינשוף העדיפה.
כיום כאשר בתי המשפט נזקקים רק לבדיקת הינשוף לשם הרשעה בנהיגה בשכרות, הרי גם בדיקת מאפיינים תקינה לחלוטין אינה מסייעת לנהג ולהיפך.
בתי המשפט יכולים להרשיע נהג על סמך בדיקת מאפיינים שלילית כאשר אין בנמצא בדיקת ינשוף תקינה, אך בדיקת מאפיינים תקינה אינה יכולה לגבור על בדיקת ינשוף שלילית ולכן מעמדה בשורה התחתונה הינה רק לרעת הנהג ולא לטובתו.

למעשה אין חובה לבצע את בדיקת המאפיינים בניגוד לבדיקת הינשוף שהיא חובה.

נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים – סיכום

טיפול בתיק נהיגה בשכרות אינו פשוט אבל הדגש חייב להיות על ההבנה שהרשעה בתיק משמעותה ענישה קשה הרבה יותר וברור שאין לקחת סיכונים מיותרים שחרותו של הנהג על כף המאוזנים.
לכן במקרה של קבלת כתב אישום בנושא נהיגה בשכרות יש צורך דחוף להתייעץ עם עורך דין המומחה לתחום התעבורה.
לעו”ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס ניסיון רב ביותר בייצוג נאשמים בתחום.

כאן תוכלו לראות דוגמה לאכיפת עבירת נהיגה בשכרות כולל בדיקת מאפיינים >>

מאת: עו”ד אלי אנושי עו”ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

להתייעצות בנושא נהיגה בשכרות בדיקת מאפיינים צלצלו מיד: 050-5738228.

למידע נוסף כנס.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא