עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

קיבלתי דו”ח על עקיפה מסוכנת

אי שמירת מרחק

קיבלתי דו”ח על עקיפה מסוכנת, מה עושים?

עקיפה מסוכנת הינה שם כולל למקבץ של עבירות אותה מיחסת משטרת ישראל לנהגים במצבים שונים הקשורים לעקיפה.

ברור שלפי נסיבות המקרה ניתן להתאים סעיף ספציפי לנסיבות העבירה, אבל עוד בטרם נצלול לסעיפים השונים, חשוב לזכור כבר כעת כי בעבודה משפטית נאותה, ניתן לשקול להחליף סעיף וזאת על מנת להימנע מפסילת רישיון נהיגה ואף נקודות.

אז בואו נתחיל, עקיפה מסוכנת, במה מדובר?

וזו לשון תקנות התעבורה סעיף 47:

עקיפה

47.  (א)  נוהג רכב לא יעקוף בכביש רכב אחר, בין שהוא באותו נתיב-נסיעה ובין אם לאו, אלא מצדו השמאלי.
(ב)  מותר לנוהג רכב לעבור על פני רכב אחר מצדו הימני במקרים אלה:
(1)   נוהג הרכב האחר נמצא בנתיב לפניה שמאלה בלבד או מתכוון לפנות שמאלה ואותת על כך;
(2)   בפניה שמאלה אל כביש חד-סטרי או אל כביש שיש בו שני נתיבים או יותר בכל כיוון נסיעה ועד שנוהג הרכב האחר השלים את פנייתו לתוך הנתיב השמאלי;
(3)   נוהג הרכב נוסע בנתיב שיועד לתחבורה ציבורית;
(4)   נוהג הרכב נוסע בנתיב המיועד לפניה ימינה בלבד.
(ג)   בלי לפגוע בהוראות תקנת משנה (א) ותקנה 35, בכביש חד-סטרי שיש בו שני נתיבים או יותר באותו כיוון נסיעה, אשר מחמת צפיפות התנועה נעים בו כלי רכב בטורים בכל נתיב, לא יראו כעקיפה את תנועתם של כלי רכב הנעים בנתיב אחד והנוסעים במהירות העולה על המהירות שבה נוסעים כלי הרכב שבנתיב האחר, ובלבד שהדבר לא יגרום הפרעה או סיכון לתנועה.
(ד)  נוהג רכב לא יעקוף רכב, אלא אם הדרך פנויה במרחק מספיק כדי לאפשר לו את ביצוע העקיפה ואת המשכת הנסיעה בבטיחות ללא הפרעה וללא סיכון לנסיעתו של רכב אחר, וללא הפרעה אחרת לתנועה מכל כיוון שהוא.
(ה)  נוהג רכב לא יעקוף, לא ינסה לעקוף ולא יסיט את רכבו שמאלה או ימינה כדי לעקוף רכב או בעל-חיים באחד מאלה:
(1)   הראות לקויה או שדה הראיה חסום או מוגבל;
(2)   הוא נמצא אחרי התמרור א-30 לפני מפגש מסילת ברזל, ועד אחרי מפגש מסילת הברזל;
(3)   הוא מתקרב אל מעבר חציה להולכי רגל המסומן על פני הכביש או על ידי תמרור המציין מקום מעבר חציה להולכי רגל, ועד שעבר את מקום מעבר החציה;
(4)   הוא עובר בתוך צומת, או אינו משלים את העקיפה לפני הגיעו לצומת;
(5)   הוא חוצה קו הפרדה רצוף, אלא אם כן בסמוך לו בצדו הימני נמצא קו קטעים;
(6)   הוא נמצא במנהרה או בתוך 50 מטרים לפני מנהרה או 50 מטרים אחרי היציאה מן המנהרה.
(ו)   הוראת פסקה (4) בתקנת משנה (ה) לא תחול על –
(1)   עקיפה בכביש שיש בו שני נתיבים או יותר באותו כיוון נסיעה;
(2)   עקיפת בעלי-חיים, רכב בעל שני גלגלים או רכב הנגרר על ידי בהמה, ובלבד שהעקיפה ממלאה אחר ההוראות האחרות של תקנות אלה.
(ז)   נוהג רכב לא יעקוף רכב, ולא יעבור על פני רכב, שעצר לפני צומת, לפני מעבר חציה או לפני מפגש מסילת ברזל לשם מילוי אחרי הוראות חלק זה.
(ח)  נוהג רכב לא יעקוף רכב עוקף אלא אם הכביש חד-סטרי או בכביש שהותרה בו העקיפה לפי תמרור או לפי הוראות תקנות אלה ויש בו יותר משני נתיבים באותו כיוון נסיעה; לענין זה לא יבוא במניין הנתיבים נתיב שיועד לתחבורה ציבורית. הוראות תקנת משנה זו לא יחולו על אוטובוס, למעט אוטובוס זעיר, ועל רכב מסחרי או על רכב עבודה שמשקלם הכולל עולה על 3,500 ק”ג ורכב כאמור לא יעקוף רכב עוקף אחר בכל דרך.

עקיפה מסוכנת – דגשים

ראו לדוגמה את סעיף 47 (ד), כאשר נהג רואה שבנתיב הנגדי מתקרב רכב, ועדיין יוצא לעקיפה. מדובר בעבירה חמורה ביותר ומסוכנת. דבר זה מצוין בדרך כלל בהזמנה לדין.
זוהי הקשה שבעבירות העקיפה, ועליה עונש של מספר חודשי פסילת מינימום. אך מעבר לכך קצין משטרה יכול לשלול את הרישיון בפסילה מנהלית של 30 יום במקום, כמו כן לעבירה זו 10 נקודות.
כאמור בסעיף עבירות נוספות חלקם חומרות יותר וחלקם חמורות פחות, למשל קצין משטרה יכול לשלול את הרישיון ל-30 יום באופן מידי גם אם העבירה שיוחסה לנהג היא עקיפה מסוכנת בקו הפרדה רצוף.
אין זה המקום לפרט את כל הענישה המקובלת אך העיקרון ברור המחוקק ובתי המשפט מתייחסים בחומרה לעבירה זו.

עקיפה מסוכנת – סיכום

אז מה עושים במקרה בו קיבלתם דו”ח או הזמנה לדין בעקבות עקיפה מסוכנת.
כמו בכל דו”ח או הזמנה לדין “הקרב על הרישיון” מתחיל כבר בשטח במעמד השיחה עם השוטר, הגיבו בצורה עניינית לדו”ח, אם צריך להכחיש הכחישו, אם ישנם נסיבות מסוימות עמדו על זכותכם שהשוטר יפרט זאת ברישום שהוא מכין כתגובת הנהג.
צלמו את המקום, בדקו מרחקים, שדה ראיה ועוד, נכון אתם לא מומחים אבל מה שתצלמו כעת ותרשמו בזמן אמת יכול לסייע הרבה יותר ממה שאולי תזכרו זמן רב לאחר מכן, אם בכלל.
והכי חשוב מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום, שידריך אתכם וייצג אתכם בבית המשפט במטרה לשמור על רישיון הנהיגה.
לעו”ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, נסיון רב בטיפול בדוחות וכתבי אישום עקב עקיפה מסוכנת, ואו למשל תיק זה שהסתיים בבאר שבע שהתחיל בסעיף חמור ביותר וחשש ממשי לפסילת רישיון ובהסתיים בהחלפת סעיף לעבירה קלה ולה “0” נקודות במקום 10 וקנס של 200 ₪.

מאת: עו”ד אלי אנושי עו”ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

להתייעצות בנושא קיבלתי דו”ח על עקיפה מסוכנת, צלצלו מיד: 050-5738228.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא