עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

מה עושים כשרישיון הנהיגה נפסל פסילה מנהלית?

 • בית
 • מאמרים
 • מה עושים כשרישיון הנהיגה נפסל פסילה מנהלית?
נהיגה ברכב

פסילה מנהלית, הנה מצב לא פשוט שבו נשלל רישיון נהיגתם של נהגים עוד בטרם משפט בהליך מנהלי, זאת בטרם דן בית המשפט בראיות. למה זה קורה ? מה עושים במקרה זה, האם יש בכלל מה לעשות – התשובות במאמר זה.

פסילה מנהלית – ההתחלה:

מדובר במצב לא נעים בכלל, רגע אחד אתם נוהגים ברכבכם בכביש פתוח והנה שוטר צץ מאי שם ומבקש מכם לעצור בצד ועוד מודיע לכם שביצעתם עבירת תנועה חמורה ומזמן אתכם לשימוע בפני קצין. 

פסילה מנהלית  – הכנה לשימוע:

רבותי, אל תמתינו, זה הזמן לשוחח עם עורך דין מומחה בתחום התעבורה ולהתכונן לשימוע, הכוונה בהכנה, בבדיקת העבירה שיוחסה לנהג על ידי המשטרה, מה הנתונים האישים של הנהג שיכולים לסייע בשימוע והאם ישנם נסיבות עבירה שראוי להבהיר לקצין.

זכרו גם שעורך דין יכול להיות נוכח אתכם בשימוע, ואף לטעון בשמכם ויש לכך משמעות במקרים רבים.

פסילה מנהלית – השימוע:

הקצין יציג בפניכם את העבירה המיוחסת לכם, את אפשרות הפסילה ויבקש את התייחסותכם. על מנת לקבל החלטה, אם לא החליט מראש… הקצין אמור לשקול מספר שיקולים.

לשון החוק היא “היה לקצין משטרה יסוד להניח כי יוגש כתב אישום נגד הנהג שביצע את העבירה…”. עכשיו אם יחליט שכך הדבר:

אז בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נהרג אדם – יפסול את הנהג מהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 90 ימים. בעבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נחבל אדם או ניזוק רכוש – רשאי הוא לפסול את הנהג מהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 60 ימים ובעבירה אחרת חמורה המפורטת בחוק – רשאי הוא לפסול את הנהג מהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 30 ימים.

שימו לב להבדל בין הפסילה בתאונה קטלנית, שבה הקצין “יפסול” ללא תנאים לבין עבירות תנועה ותאונות דרכים שבהם לא קופחו חיי אדם ששם ההגדרה “רשאי הוא לפסול”.

תהה החלטת הקצין ככל שתהיה…על החלטתו ניתן להגיש ערר למזכירות בית המשפט לתעבורה. 

 

ביטול פסילה מנהלית – כך שמרתי ללקוח על הרישיון>>>

ערר על החלטת הקצין:

כיצד להגיש ערר, זו כבר אומנות בפני עצמה, ישנם המעדיפים להגיש בקשה קצרה של כמה שורות בליווי המסמכים שקיבלו מהמשטרה ואחרים מפליגים בטיעונים ונימוקים – לדעתי יש להתאים את הבקשה לנתוני הנהג הספציפיים. 

בית המשפט לתעבורה מוסמך לבטל את הפסילה, לאחר ששמע את נציגי המשטרה, רשאי לבטל את הפסילה המנהלתית, בתנאים או ללא תנאי, אם שוכנע שביטול הפסילה לא יפגע בביטחון הציבור.

לא יפגע בביטחון הציבור ? כיצד ניתן לדעת זאת ?

הדרך שבית המשפט אמור ללמוד זאת היא קודם כל בבחינת הראיות שיש למשטרה כנגד הנהג, בית המשפט יחפש רק ראיות לכאורה. אם ימצא כאלו, יעבור לשלב הבא בחינת מסוכנות וזו אולי תוכל להימצא בבחינת עברו התעבורתי של הנהג ומסוכנות העבירה שמיוחסת לו.

אולם, אם אלו לא ימצאו בית המשפט יקבל את הבקשה ויבטל את הפסילה. 

החלטת בית המשפט בביטול פסילה מנהלית – האם סוף הדרך ?

אם דחה בית המשפט לתעבורה את הבקשה לביטול, אין זה סוף הדרך כי ניתן להגיש ערר לבית המשפט המחוזי.

יש לעשות זאת מהר שכן, עם כל הפסילה 30 יום, לא בטוח שיישאר זמן… 

לסיכום:

מדובר במצב לא פשוט בכלל – חשוב לזכור שרישיון הנהיגה נפסל ללא בדיקה נאותה וטרם הרשעת הנהג בבית משפט. 

אתם זקוקים לעורך דין ותיק ומנוסה כעו”ד אלי אנושי, עו”ד תעבורה ושופט בדימוס, על מנת למקסם את סיכויי ההצלחה ולהשיב את הרישיון במהרה. 

 

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי;

אין בו טענה לייצוג הנאשם, כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא