עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

משפט תעבורה: כל מה שאתם צריכים לדעת (כולל מידע אודות משפטים בתקופת הקורונה)

 • בית
 • מאמרים
 • משפט תעבורה: כל מה שאתם צריכים לדעת (כולל מידע אודות משפטים בתקופת הקורונה)
פשיט בית משפט

משפט תעבורה מאמרי זה  יעסוק בגדול כל מה שאדם העומד בפני משפט תעבורה צריך לדעת – תאריך הגעה, הצעת התובע, הגנה נכונה עם עורך דין, למה לא לייצג את עצמך ועוד, אגע בנהיגה בשכרות, מהירות מופרזת וכו’ – ואיך אפשר בלי כמה מילים על נהיגה בשכרות קורונה. 

משפט תעבורה, איך מתחילים:

ובכן האם ידעתם שלא רק המשטרה והפרקליטות יכולים להעמיד אתכם לדין במשפטי תעבורה ?  גם אתם יכולים להעמיד לדין את עצמכם. בדיוק כך.

מדובר כמובן בחלוקה המסורתית של עבירות התעבורה לעבירות שבהם מקבלים דו”ח רגיל לתשלום קנס, הידוע בשמו הרשמי בררת משפט לבין קבלת כתב אישום הזמנה לדין משוטר, השמורה לעבירות יותר חמורות וכלה בכתבי אישום שמגישה הפרקליטות בעבירות חמורות ביותר לדוגמה גרם מוות ברשלנות.

אדם המקבל דו”ח ברירת משפט, למשל בעבירה של נהיגה תוך שימוש בטלפון, יכול לשלם את הדו”ח אם הוא מסכים עם האמור בו ובכך למעשה הוא מודה באשמה. 

אולם אותו נהג או נהגת חייבים להביא בחשבון שאין מדובר רק בתשלום קנס, אלא גם בקבלת הרשעה לרשימת הרשעות התעבורה וכן בקבלת נקודות שירשמו לחובתו על ידי משרד הרישוי. 

כאשר נקודות אלה יצטברו למשל עם קבלת דוח נוסף בפרק זמן מסוים, הרי עלול אותו נהג למצוא עצמו בקורס נהיגה מונעת, או אפילו בפסילה אם יצבור 36 נקודות.

לכן לעיתים מעדיפים נהגים ונהגות להגיש בקשה להישפט בדו”ח ובכך ליזום הליך משפטי בית המשפט לתעבורה, שמטרתו לא תמיד לזכות עצמם מהעבירה – אלא לנסות ולהפחית או לבטל את הניקוד הנלווה לה. 

ההכנה למשפט תעבורה:

אז בין אם הגשתם בקשה להישפט ובין עם השוטר מסר לכם תאריך ומועד, חובה להבין למה אתם נכנסים.

נכון, ניתן להתחיל לחפש מידע באינטרנט על העבירה עצמה וכולי, אבל מומלץ עוד יותר, להגיע לפגישת יעוץ במשרד עורך דין. על מנת לקבל מושג מול מה מתמודדים.

חשוב לדעת למשל מה התביעה אמורה להוכיח על מנת לקבוע את אשמת הנהג, וכיצד יוכל הנהג להתגונן מפני האמור בדו”ח השוטר. 

כיצד למשל ניתן לעיין בכל מה שהשוטר כתב בעקבות המקרה (רמז בתביעות…), ומה עם המצלמה שהייתה עליו. האם היא צילמה או סתם הייתה ל”קישוט” וכדומה.

אגב, המלצה אישית לפנות לעורך דין לפני הגשת הבקשה להישפט על מנת לשקול האם זה צעד רצוי, שכן הענישה של בית המשפט אינה מוגבלת לדו”ח המקורי וכבר היו מקרים שנהגים יצאו עם פסילה בתיק שהתחיל מקנס בלבד – הדבר תלוי כמובן בעבר התעבורתי, התובע והשופט, אך יש להיזהר.

תאריך ההגעה למשפט: 

אם בית המשפט לא שינה את התאריך שנקבע, חובה להגיע בתאריך זה לבית המשפט. ניתן כמובן להגיש בקשת דחיה, אך עצם הגשת הבקשה אינו מהווה אישור שאכן הדיון נדחה.

רוב השופטים אינם מערימים קשיים כאשר מוגשת בקשת דחיה ראשונה ומנומקת כראוי. אך עדין ניתן להיתקל במקרים שבהם גם בקשות דחיה גם של עורכי דין ולא רק נאשמים בלתי מיוצגים נדחות – ואין לנהג “אלא להלין על עצמו”, כפי שיציין השופט כאשר תוגש לו בקשת ביטול.

מסקנה, יש להתייחס לתאריך המשפט ברצינות  ורק החלטה של בית המשפט על שינוי התאריך, מהווה אישור שלא להגיע ביום האמור.

כמובן שאם פנה הנאשם והעמיד לעצמו עורך דין טרם הדיון, הרי במרבית המקרים, עורך הדין יכול לייצגו ללא צורך שהנאשם יטריח עצמו לדיון.

במקרים רבים אנשים מבקשים שלא להגיע, עומס עבודה, חו”ל -נו, פחות בימי קורונה. או סתם אי נעימות לשבת שם שעות ובמצב זה ייצוג על ידי עורך דין יוכל לפטור אתכם מהתייצבות.

האם ניתן לייצג את עצמך במשפט תעבורה ?

התשובה מורכבת, ברור שאין מניעה לעשות זאת ואנשים רבים אכן מגיעים לבית המשפט ללא עורך דין ומנסים את מזלם בפניה לחסדי התובע או התובעת ובית המשפט.

אני חייב לציין שלעיתים זה עובד, והכל בסדר, אך יש לשים לב שלא תמיד זה מסתיים בטוב לטובת הנהג וגם שרוב המקרים שכן הם מקרים קלים של עבירות קלות, דוחות פשוטים. ובעיקר לנהגים ונהגות עם ותק נהיגה רב של שנים ללא הרשעות תעבורה קשות ורבות בעברם כנהגים.

אך שונה הדבר לחלוטין בעבירות תעבורה חמורות כגון נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת, כאשר זומן הנאשם לדין על ידי המשטרה, שלא לדבר על תאונות דרכים קשות.

במקרים אלו, מדובר לעיתים בטעות קטסטרופלית באם ייגש הנהג למשפטו ללא לעורך דין או כל הפחות התייעצות עם עורך דין טרם הדיון.

למשל בעבירת נהיגה בשכרות, ישנם חוקים ותקנות, נהלים והוראות שיש להיות בקיאים בהם על מנת לבחון את חומר הראיות של המאשימה בטרם מנסים להגיע להסדר עם התביעות.

מספר פעמים נוכחתי לדעת כי ישנם תובעים שמנצלים את בורות הנהגים וחלק מעורכי הדין, שלא בקיאים בנושא ומציעים להם הסדרים מחמירים ביותר. הסדרים שאולי נראים טוב על רקע ענישת המינימום של שנתיים ימים הנדרשת על פי חוק, אך עדין תסבך את הנאשם במשרד הרישוי.

כנ”ל גם במקרים של נהיגה במהירות מופרזת, איך בדיוק עובד כל עניין מצלמות המהירות. ומתי רצוי להתקדם להסדר ומתי רצוי לעשות שריר. זאת לא כל אחד יודע.

טיפ קטן, כנראה שבקרוב יהיה דיון נוסף לגופו של עניין באמינות המצלמות – ויש לעקוב אחר הנושא.

לסיכום גם עם התובע או התובעת נחמדים, מומלץ לבדוק היטב את כל השלכות הענישה בטרם מבקשים לאשר את ההסדר בפני בית המשפט.

הכנת ההגנה הטובה ביותר עם עורך הדין – טיפים:

כאשר מתייעצים עם עורך דין, חשוב להבהיר לעורך הדין את כח הנתונים והשיקולים שלכם. עורך הדין שמייעץ או מייצג אתכם הוא ממש כמו רופא.

נכון, עו”ד תעבורה אמור להדריך אתכם  בשאלות מדריכות על מנת לקבל את כל הנתונים, אך אל תקשו עליו. אינכם יכולים לדעת איזה נתון שתמסרו לו יסייע לו לעזור לכם.

כמו כן, אם זה רלוונטי, בקשו לצאת לשטח עם עורך הדין על מנת להראות מה היכן קרה האירוע, זוויות צפייה, ניתן להפנות כמובן לתמונות וסרטונים. שהרי זה דבר אחד לטעון שלשוטר או נהג אחר לא היה שדה ראיה אך להציג תמונה או סרטון בזווית ראויה שמראה זאת, נותן דגש רב יותר לטענה.

חשוב שעורך הדין שלכם יעדכן אתכם ולא יעשה צעדים מהותיים ללא קבלת אישור מכם ובטח שלא יקבל הסדר ללא אישורכם.

ניתן לקבוע כבר בתחילת התיק גבולות גזרה או גבולות הסדר שבהם יוכל עורך הדין לפעול – אך זאת רק באישורכם המלא.

לגבי עדכון, וקשר עם עורך הדיון, לקוחותיי למשל יודעים שאני מעדכן אותם לפני דיונים וזמין להם תמיד. 

אך חשוב לזכור, שאם דיון הוא עוד חודשיים וכעת פגרה, והפגישות עם התביעות להסדרים בוטלו עקב קורונה, אז תכלס לעורך הדין אין יותר מידי מה לדווח. אבל כאשר הדיון מתקרב זה הזמן לעדכן לברר מה חדש. 

זכרו עורך הדין חייב לעבוד עמכם בשקיפות מלאה, לטוב ולרע. 

האם ישנם שינויים במשפט התעבורה בתקופת קורונה ?

ובכן לתקופה הלא פשוטה שבה אנו נמצאים אכן ישנה השפעה על מהלך משפטי התעבורה. 

תחילה בוטלו הדיונים ומששבו בתי המשפט לפעול החלו לרווח את הדיונים, אם בעבר אנשים היו מגיעים ב-08.30 ומוצאים עצמם יחד עם עוד עשרות אנשים שהוזמנו לאותה שעה ממש לאותו שופט, הרי כעת מווסתים את שעות הדיונים על פני כל היום. כאשר חלק מהשופטים אף יושבים בדין בשעות אחר הצהריים.

אבל האם השופט בכלל יישב בדין? גם זה לא בטוח, ישנם שופטים בבידוד ואחרים לא עלינו חלו בקורונה, שופטים אחרים נשלחו לתגבר בבתי משפט אחרים  – והדיונים המקוריים שלהם נדחו.

טיפ חשוב, יש לברר היטב את תאריך הדיון ושעת הדיון בטרם מגיעים, כי יש סיכוי סביר שהתאריך או השעה ישתנו. בנושא יש לפנות בנושא למרכז המידע של בתי המשפט טלפונית או באינטרנט.

אך אלו לא השינויים היחידים,  אין ספק שמניסיוני רוב השופטים  נוטים יותר לאפשר דחייה של דיונים “עד יעבור זעם”, מאפשרים עיכוב ביצוע נדיב של התחלת פסילת רישיון נהיגה לנהגים מורשעים ומתחשבים באופן קיצוני לטובה בשיקולי פרנסה ככל ואלה נוגעים לקנסות, הן בסכום שיש לשלם והן במועד התשלום.

 

ואגב, עדכון מעניין לקורונה ונהיגה בשכרות, חשוב לציין כי לאחרונה נדחתה בקשה של נהג לביטול פסילה מנהלית, שנומקה בחשש מהדבקות במחלה. השופט האוזרמן מבית המשפט לתעבורה בת ים, קבע כי אכן מדובר בחשש שצריך בדיקה וברור, אך זה יתברר בהמשך, ובינתיים הפסילה נותרה על כנה – למורת רוחו של הנהג ועורך דינו. 

אך מנגד, ישנם שופטים שכן התחשבו בנושא בעיקר לצרכי פרנסה וקיצרו פסילות ונדמה כי הנושא עוד פתוח לפרשנות ותלוי בשופט לא פחות מנסיבות המקרה.

סיכום: 

הצלחה במשפט תעבורה אפשרית, אבל חשוב לשים לב פרטים הקטנים. המומחיות של עורך דין תעבורה הנה נכס שיכול לעמוד לשירותכם הן בייעוץ טרם המשפט והן לייצוג במשפט עצמו.

לא תמיד יש צורך בעורך דין, אך בכל מקרה חשוב להתייעץ ואז לקבל החלטה מושכלת. שכן רישיון הנהיגה חשוב הן לפרנסה והן לאורח חיים תקין – ועורך דין תעבורה יסייע לכם לשמור עליו וזה הטיפ הכי חשוב.

עורך דין אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס שומר על רישיון הנהיגה:

עו”ד אלי אנושי, הוא עורך דין תעבורה ושופט בדימוס, בעל ניסיון רב בשמירה על נהגים במקרים של משפט תעבורה . הוא מעניק ליווי וסיוע משפטי לנהגים העומדים לדין בעבירות תעבורה חמורות. התייעצות עמו יכולה לסייע רבות בהפחתת העונש ולעיתים קרובות אף בזיכוי הנאשם.

 

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; אין בו טענה לייצוג הנאשם, כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

 

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא