עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

נהיגה עם טלפון – המדריך המלא 2021

סמס בזמן נהיגה

נהיגה עם טלפון  – מבוא:

חושבים על נהיגה עם טלפון?  נתפסתם נוהגים עם טלפון? זה המאמר בשבילכם, על מנת להבין ולדעת מה מותר, מה אסור, מה עליכם לעשות ויותר חשוב מה לא לעשות, רקע, הסבר, פרשנות ומענה לשאלות נפוצות, כל זאת תמצאו במאמר הנוכחי.

מטרות האיסור של דיבור בטלפון בזמן נהיגה:

מחקרים רבים שנעשו חידדו את הקשר שבין שימוש בטלפון בזמן נהיגה לבין חוסר זהירות של נהגים, שיכול להוביל עד לכדי תאונות דרכים.

והמחוקק ובתי המשפט הכריזו מלחמת חורמה על נהיגה עם טלפון, תחילה דרש המחוקק שיש לנהוג ברכב תוך שימוש בשתי ידי הנהג בלבד, והורדה של יד אחת חייבת להיות לשם רק לשם הבטחת פעולתו התקינה של הרכב.

אולם כאשר התפתחה הטכנולוגיה וטלפונים ניידים הפכו שכיחים יותר ויותר, נקבע סעיף מפורש שקבע שאסור לאחוז בטלפון ולא להשתמש בהם אלא באמצעות דיבורית וכמו כן לא לשלוח ולקרוא מסרון.

החוק הנוגע לנהיגה עם טלפון:

כפי שאני טוען תמיד, נתחיל עם החוק, החוק היבש, תקנות 28  ו-28א לתקנות התעבורה, התשכ”א – 1961 קובעות:

 1. (א)  נוהג רכב חייב להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה; אולם רשאי הוא להסיר יד אחת מן ההגה או הכידון אם עליו לעשות בה דבר להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה.

       (ב)  (1)   בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב –

                  (א)   לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית;

                  (ב)   לא ישלח או יקרא מסרון (s.m.s);

             (2)   בתקנת משנה זו –

“דיבורית” – התקן המאפשר שימוש בטלפון בלא אחיזה בו ובלבד שאם ההתקן מצוי בטלפון, הטלפון יונח ברכב באופן יציב המונע את נפילתו;

“טלפון” – מכשיר המיועד לתקשורת אשר קיימים בו לחצנים לחיוג.

28א.  (א)  ברכב מנועי המצוי בנסיעה לא תופעל תצוגה הנראית ממושב הנהג, יותקן ברכב מנגנון לניתוקה בהיות הרכב בנסיעה ולא ינהג בו אדם אלא אם נותקה התצוגה כאמור.

         (ב)  האמור בתקנת משנה (א) לא יחול על תצוגה המיועדת לבקרה או ניווט של הרכב או על מערכות תצוגה בכלי רכב המשמשים את משטרת ישראל או את הרשות הארצית לכבאות והצלה או את שירות הביטחון הכללי לצורך מילוי תפקידם או את צבא הגנה לישראל למטרה ביטחונית.

         (ג)   על אף האמור בתקנה זו, רשאי השר ליתן היתר להפעלה למטרה בטיחותית של תצוגה הנראית לנהג גם בעת נסיעת הרכב, ובלבד שהתצוגה אינה מחייבת צפייה רצופה בה והנהג ברכב שבו מותקנת תצוגה כאמור קיבל הכשרה לשימוש בה תוך כדי נהיגה.

פרשנות החוק:

בפועל, כל החזקה של מכשיר הטלפון ביד בזמן נהיגה, מהווה שימוש אסור בטלפון והופכת את הנהג ליעד של שוטרי התנועה של משטרת ישראל.

לא רק זאת, אלא שגם הורדת יד אחת מההגה לצורך תפישת המכשיר ואחיזה בו, אגב פעולה מכל סוג שהוא, אף היא מהווה איסור שנוגד את החוק.

מצג שני, חשוב לקרוא היטב את החוק, שכן הוא מפרש באיזה דרכים כן ניתן להשתמש בטלפון בזמן נהיגה. למשל שימו לב להגדרת דיבורית. וכן לעובדה שתצוגה נראית ממושב הנהג אינה כוללת למשל תצוגה המיועדת לבקרה או ניווט של הרכב. 

מה הענישה בגין עבירה זו?

 • הענישה כוללת קנס וניקוד. 1,000 ₪ ו8 נקודות רישוי.
 • כאשר מדובר במורה לנהיגה – מדובר בעבירה של הזמנה לדין ו- 8 נקודות.
 • במקרה של תצוגה הנראית ממושב הנהג  – הזמנה לדין ו-4 נקודות.
 • בנסיבות חריגות מסוימות יתכן שימוש בסעיפים אחרים.

אגב, יש לשים לב שהשלכת הניקוד המצטבר על רישיון הרכב אינה פשוטה, בצבירת 12 נקודות ישלח הנהג לקורס נהיגה בסיסי, ב24 נקודות קורס מתקדם ורישיונו יפסל ל3 חודשים אם יצבור 36 נקודות.

כך שמוטב לשקול היטב בטרם מחליטים לספוג את הענישה, מבלי לבדוק ההשלכות או לנסות לבטל ולו חלק מהם.

כיצד מתבצעת האכיפה במקרה זה?

במרבית המקרים האכיפה די פשוטה ומתבצעת באמצעות שוטר שמזהה את ביצוע העבירה, עוצר את הנהג ורושם דו”ח. אולם בשנים האחרונות נכנסות לתמונה יותר ויותר מצלמות טקטיות, בצדי הדרך על גדרות ההפרדה, ואף מצלמות של משתמשי דרך אחרים, אשר מצלמים את פנים הרכב ומזהים את ביצוע העבירה תוך תיעוד מצולם שלה, דו”ח כזה ישלח בדואר.

אבל, אסור לשכוח, שזה תפקיד המשטרה להוכיח את אשמת הנהג, כך שאם הנהג מסרב להשלים עם רוע הגזרה, מוטב שישלח בקשה להישפט ויביא את המקרה להכרעת בית המשפט לתעבורה. 

האם ניתן לבקש המרה באזהרה?

התשובה פשוטה, על פי הנחיות משטרת ישראל, לא ירשמו דוחות התראה (אזהרה) בעבירות של שימוש בטלפון נייד. 

האם מותר לדבר בטלפון בעת עמידה ברמזור?

שאלה מצוינת, יש לשים לב שהחוק מדבר על נהיגה, ומרבית הנהגים טוענים שעמידה ברמזור אדום אינה נהיגה. תכלס, גם משטרת ישראל אימצה בעבר את הפרשנות הזו. שכן אין זה מצב הגורם לסיכון בטיחותי – אך זו הייתה הנחיה פנימית בלבד שאינה מחייבת את בית המשפט.

אולם, בשנים האחרונות התקבעה הלכה שנהיגה יכולה לכלול גם מצב שהרכב עומד בצד הדרך –  זוכרים? בית המשפט העליון כבר קבע שאדם נהג בשכרות גם שעמד עם רכבו בצד הדרך. וגם בעניין שימוש בטלפון קבע בית המשפט העליון כי הפרשנות הנאותה של תקנה 28 הנה כי גם במצב שהרכב עומד אסור להחזיק את הטלפון או להשתמש בטלפון היות והן האחיזה והן השימוש “פוגעים באופן ממשי ביכולתו של הנהג לנהוג באופן בטוח ומסכנים בכך את סביבתו, את עצמו ואת יתר משתמשי הדרך.”

כך שכאשר מגיע דוח כזה לבית המשפט, יכול נהג למצוא עצמו מורשע גם בלי קשר לפרשנותו של השופט הספציפי.

חשוב לזכור שני דברים, הראשון שאם בכל מקרה השוטר מציין שהרכב נע הרי בכך הוא מקבע את  טענת הנהיגה ללא קשר לרמזור כזה או אחר ושני, שעדין דוחות טלפון באור אדום נדירים ביותר.

האם מותר לדבר בטלפון נייד בזמן רכיבה על אופנוע?

אם הכוונה לקחת את הטלפון ולהכניס אותו לקסדה, הרי הפסיקה אינה חד משמעית בנושא, ישנם שופטים שקובעים שמכשיר הפלאפון לא נמצא בתוך הקסדה כקישוט, אלא לשם תקשורת ומכאן בין אם הנאשם שוחח במכשיר או לא – נעברה עבירה.  מנגד, ישנם שופטים שזיכו במקרה שהוכח שהנאשם אומנם קיבע את הטלפון לפנים קסדתו לא היה כל צורך שינקוט בפעולה פיזית כלשהי לשם יצירת השיחה ואינו מסיר את שתי ידיו מן הכידון והמכשיר מונח על אוזן אחת בלבד כך שהאוזן השנייה משוחררת ויכולה להאזין למתרחש בדרך.

האם מותר להאזין לטלפון באמצעות אוזניה, במקום דיבורית?

על פי תקנה 169 לתקנות התעבורה: לא ינהג אדם רכב ולא ילך עובר דרך בכביש כשלאוזניו צמודות אוזניות המחוברות למכשיר להשמעת צלילים או קולות, למעט אוזניות המחוברות למכשיר שמיעה רפואי.

אם נבחן נכון את לשון התקנה ניראה שהאיסור מדבר על אוזניות ולא אוזניה ובעבר בית משפט כבר זיכה נאשם שטען כי מדובר באוזניה אחת ולמעשה אוזנו השניה נשארה כרויה לקולות הדרך והוא אינו מנותק מן המתרחש בסביבתו הקרובה.

נהיגה עם טלפון – מפגש שוטר נהג:

אז אם נעצרתם על ידי המשטרה בצד הדרך והואשמתם בנהיגה עם טלפון על לא עוול בכפכם, שימו לב למה שתגידו, תגובה בנוסח רק החזקתי אותו, או רק הרמתי אותו, משרתות את המשטרה בניסיונה להוכיח בבית המשפט את אשמתכם. 

העבירה היא שימוש, שהנה הגדרה כוללנית ביותר – ומוטב להכחיש כל קשר לעבירה.

למעשה יש שופטים שמתייחסים גם לבקשה ולתחנונים לוויתור על הדו”ח ולכך שלא תבצעו את העבירה בעתיד, כראשית הודיה באשמה.

טוב תעשו אם תקליטו את השיחה עם השוטר או תקפידו על רישום תגובתכם המכחישה בדו”ח. שימו לב היכן עמד השוטר, שימו לב לשדה הראיה וגורמים נוספים שיכלו אולי לגרום לטעות בזיהוי. 

והכי חשוב, לאחר המפגש מהרו והתייעצו עם עורך דין שמתמחה בתחום כמוני – במטרה לסיעה לכם להוכיח את חפותכם.

סיכום:

סעו כחוק, איך זה בתור סיכום המאמר?, אבל ברצינות, אם אתם חושבים שנגרם לכם עוול, הרי בדקו את הדו”ח, צלצלו לעורך דין שמתמחה בדיני תעבורה עם נסיון בתחום (כמוני),שאף מרצה בנושא בפני עורכי דין. ונבדוק את הדו”ח יחדיו. ניתן להגיש בקשה להישפט ולהביא את המקרה בפני שופט לשם הוצאת הצדק לאור.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; אין בו טענה לייצוג הנאשם, כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד

  שתפו
  Share on facebook
  Facebook
  Share on twitter
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה

  כתב אישום תעבורה: כתב אישום תעבורה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו, אל תחשבו שלי זה לא יקרה. תאונת דרכים, או נהיגה בשכרות או כל

  למאמר המלא
  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ

  עורך דין תעבורה מומלץ עורך דין תעבורה מומלץ מאת עו”ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס. מבוא: עורך דין תעבורה מומלץ הוא משאלת הלב של מי

  למאמר המלא