קיבלתם קנס על מהירות? דוח מצלמת מהירות? האם מדובר בשיטת מצליח?

להלן עצות מעו"ד לתעבורה ושופט תעבורה בדימוס עו"ד אלי אנושי.

מר מ' תושב המרכז, קיבל בבוקר בהיר אחד, דואר רשום ובו דרישת שלום ממשטרת ישראל הדורשת ממנו לא רק לעמוד בתור שעתיים וחצי בדואר ולשלם קנס על מהירות, אלא גם לקבל אישום על עבירת מהירות גבוהה וחמורה.

וההודעה ממשיכה "ראיות התביעה: עבירת מהירות אשר צולמה ע"י מצלמה אלקטרונית…" אך רגע לפני שהוא משלים עם מר גורלו, שהרי כידוע עם תמונה (מצלמת מהירות) לא מתווכחים, שם ליבו מר מ', שהעבירה בוצעה בצפון הארץ ובמסמך אין כל תמונה. זאת ועוד, מפשפש מ' בזיכרונו אך אין לו שמץ של מושג, מה לו או לרכבו ומקום העבירה בתאריך הרשום בהודעה.

אבל לבירור פשוט כזה, לא באמת צריך עו"ד לתעבורה, סבור מר מ'. נו, מנסה מר מ' להשיג את המשטרה בטלפון, אך כלום, אין מענה ואין עונים. אך הוא נותר נחוש לא להודות על עבירת מהירות שלא ביצע, ואם אפשר לברר זאת טרם הגעה לבית המשפט לתעבורה, מה טוב, ולכן הוא פונה אלי לעורך דין לתעבורה. למשטרה מועברת פניה מהירה ובו דרישה חד משמעית להמציא את התמונה האמורה וכן הכחשה גורפת למעורבותו של מר מ' באירוע הנטען בהודעה.

 

קנס על מהירות

תשובת המשטרה

המשטרה לא אצה הדרך וחולף חודש ימים ללא מענה, שבעקבותיו מגיע התירוץ בנוגע אל דוח מהירות מצלמה: "התמונה הוזמנה אך טרם קיבלנו אותה" וכאשר מתקרב המועד מקבל הלקוח טלפונית תשובה מוחצת: למה אתם לא מאמינים שיש צילום – ניפגש בבית המשפט ושם כבר תראו את התמונה, כמה בטוחה המשטרה שיש דוח מצלמת מהירות.

מפחיד לא??? ממש לא. שכן ממש טרם המועד, לאחר פניה חוזרת בנימה הולמת לגורמים המטפלים, ראה זה פלא. מגיעה התשובה המיוחלת שבבדיקה שנערכה בזכוכית מגדלת, כך ממש, התברר כי מדובר ברכב בעל מספר דומה, מאוד דומה, אך לא זהה לרכבו של מ' והסיפור בטעות יסודו דהיינו הבעיה בפענוח התוצר של מצלמת המהירות .

וכך בסיום הבדיקות קיבלנו אישור לטענת הלקוח כי מדובר בטעות בזיהוי, ובנוסף לכך קיבל הלקוח את התנצלות ממשטרת ישראל על הטרדה שנגרמה לו ובא לציון גואל.

אך נשאלת השאלה מה דינם של הנהגים הסומכים ידיהם על הודעות המשטרה ש"במקרה" אין מצורפת להם תמונה, או שנניח ויש תקלה כלשהי בהפעלת מכשור המדידה. בהקשר זה אין הכוונה רק בהזמנות לדין לבית המשפט לתעבורה, שכן גם אם מדובר בקנס הרי גם נקודות מתלוות לעבירות.

לסיכום, קבלו עצה מעו"ד לתעבורה, אם יש לכם ספק בנושא, התייעצו במהירות עמי לשם סיוע.

למידע נוסף על אכיפת עבירת מהירות מופרזת ראה ב- קישור הבא.

לכל המידע אודות מהירות מופרזת לחצו כאן 

 

דוח מהירות מצלמה

תוך כמה זמן מגיע דו"ח מצלמת מהירות או רמזור אדום ? , זאת שאלה שחוזרת ועולה כמעט מידי יום על ידי נהגים שהבחינו במצלמה בשעה שהם …איך לומר… לכאורה לא נזהרו, אז הפעם המאמר עוסק המצלמות ובזמנים במובן הרחב של המילה.

והתשובה למי שאין סבלנות לקרוא את כל המאמר החשוב…לרוב מהר, אבל לא תמיד ואסור לשכוח את ההתיישנות.

תוך כמה זמן מגיע קנס על מהירות או דוח מצלמת מהירות או קנס רמזור אדום?

מצלמות א 3 :

תוך כמה זמן מגיע דו"ח מצלמת מהירות או קנס רמזור אדום ? פרויקט א-3 (אכיפה אלקטרונית אוטומטית), הנו פרויקט הדגל של משטרת ישראל בשנים האחרונות, כחלק מהמלצות ועדת שיינין בין היתר למלחמה בתאונות הדרכים משנת 2005. החל מ-2012 החלה להתבצע אכיפת מהירות בקטעי דרך ומהירות ואור אדום בצמתים בארץ.

משטרת ישראל החליפה בהדרגה את מצלמות המהירות הדיגיטליות הישנות והמוכרות, במצלמות חדשות לאחר שלטענתה בדקה אותם ואישרה אותן בבדיקות מקיפות על פי תקן מיוחד. טוב, כך לטענתה וזה כבר סיפור אחר, ראה בקישור הבא.

אחד היתרונות של המצלמות הדיגיטליות על פני האנלוגיות היה שאין סרט צילום, שצריך כל תקופת זמן מסוימת להגיע לעמוד, להוציא להחליף לשמור בתנאים מסוימים לפתח וכך הלאה, דבר המצריך זמן ומשאבים ולעיתים אף נשרפו תמונות.

כיום הצילום נשלח מהמצלמה הדיגיטלית למוקד המשטרה שבירושלים, למעשה במידי כאשר השוטרים במרכז הבקרה שמפיקים את הדו"ח, יכולים ממש לראות את הנעשה כמעט בזמן אמת, כאשר הדבר תלוי כמובן בהגדרות של המצלמה.

דו"ח מצלמת מהירות

אז תוך כמה זמן יגיע דו"ח מצלמת מהירות אליי?

התהליך הוא מהיר, כאשר מדובר בכ-4 ימים במקרה הפשוט של משלוח דוח עם קנס על מהירות או דוח רמזור אדום לבעל הרכב, זאת מבלי להביא בחשבון את מהירות משלוח הדואר בדואר ישראל, שלא בדיוק ידועים במהירות העברת הדואר.

אך לא בכל מקרה מדובר ב 4 ימים, ולמעשה החוק מקנה למשטרת ישראל פרק זמן רב יותר מבחינת התיישנות העבירה.

האם יש כאן גם טענת התיישנות?

החוק קובע כי כאשר מדובר בעבירת תעבורה המבוססת על צילום רכב, יש לשלוח לבעל הרכב הזמנה למשפט בתוך ארבעה חודשים מיום ביצוע העבירה. מדברי ההסבר להצעת החוק עולה, כי הוראה זו נועדה להביא לידיעת בעל הרכב את דבר האישום נגדו, להמציא לו את ההזמנה, תוך פרק זמן שיאפשר לו להתגונן כראוי.

אולם, מה במקרה של משלוח דוח קנס על מהירות, כאשר רישום הרכב עדין אינו מעודכן, כמו למשל במקרה של רכב חדש? או במקרה שמדובר ברכב ליסינג?, במקרה זה יש למשטרה 6 חודשים להודיע על ביצוע העבירה.

במקרה של דוח מצלמת מהירות שהוסב לשמו של אדם אחר תקופת ההתיישנות תהיה שנה.

למעשה אם התקבל קנס על מהירות שחורג מזמנים אלו הרי ניתן לפנות למשטרה ולבקש לבטלם בטענת התיישנות.

קנס רמזור אדום

דוגמה לביטול דו"ח מהירות מצלמה בטענת התיישנות על ידי:

במקרה זה מדובר בדו"ח מהירות מצלמה, כאשר בבדיקה שערכתי לעומקם של דברים ותאריכים עלתה טענת ההתיישנות. והקבלה בבית המשפט תעבורה והדו"ח בוטל.

המחיקות הינם לכל פרט מזהה של הלקוח המאושר:

קנס על מהירות - זיכוי

דוח מהירות מצלמה - זיכוי

סיכום:

חשוב להבין שהשאלה אינה רק תוצאה של חוסר סבלנות או רצון לדעת האם קיבלנו דו"ח מהירות או אור אדום, למעשה הידע של פרקי הזמן הנדרשים למשלוח הדו"ח חשובים לנו על מנת לדעת האם ניתן בכלל לבטל את הדו"ח בטענת התיישנות.

עו"ד מומחה לביטול קנס על מהירות דוח רמזור אדום עבירת מהירות

מאת: עו"ד אלי אנושי עו"ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

הערה: מדובר במאמר כללי, שאינו מהווה תחליף ללשון החוק והפסיקה (וראה לעניין זה פקודת התעבורה ותקנות התעבורה), המאמר אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו משמש תחליף לייעוץ משפטי בגין עבירת מהירות / דוח מצלמה מהירות.

עו"ד אלי אנושי,

שופט תעבורה בדימוס, עו"ד לתעבורה.

03-5103344.