עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

דוח מהירות מצלמה? קנס על מהירות? – יש סיכוי

 • בית
 • מאמרים
 • דוח מהירות מצלמה? קנס על מהירות? – יש סיכוי
אי שמירת מרחק

קנס על מהירות ? דוח מצלמת מהירות ? האם מדובר בשיטת מצליח ?

להלן עצות מעו"ד לתעבורה ושופט תעבורה בדימוס עו"ד אלי אנושי.

מר מ' תושב המרכז, קיבל בבוקר בהיר אחד, דואר רשום ובו דו"ח על מהירות ממשטרת ישראל הדורשת ממנו לא רק לעמוד בתור שעתיים וחצי בדואר ולשלם קנס על מהירות, אלא גם לקבל עונש על מהירות מופרזת ואישום על עבירת מהירות גבוהה וחמורה.

וההודעה ממשיכה "ראיות התביעה: עבירת מהירות אשר צולמה ע"י מצלמה אלקטרונית…" אך רגע לפני שהוא משלים עם מר גורלו, שהרי כידוע עם תמונה (מצלמת מהירות) לא מתווכחים, שם ליבו מר מ', שהעבירה בוצעה בצפון הארץ ובמסמך אין כל תמונה. זאת ועוד, מפשפש מ' בזיכרונו אך אין לו שמץ של מושג, מה לו או לרכבו ומקום העבירה בתאריך הרשום בהודעה.

אבל לבירור פשוט כזה, לא באמת צריך עו"ד לתעבורה, סבור מר מ'. נו, מנסה מר מ' להשיג את המשטרה בטלפון, אך כלום, אין מענה ואין עונים. אך הוא נותר נחוש לא להודות על עבירת מהירות שלא ביצע, ואם אפשר לברר זאת טרם הגעה לבית המשפט לתעבורה, מה טוב, ולכן הוא פונה אלי לעורך דין לתעבורה. למשטרה מועברת פניה מהירה ובו דרישה חד משמעית להמציא את התמונה האמורה וכן הכחשה גורפת למעורבותו של מר מ' באירוע הנטען בהודעה.

תשובת המשטרה לבקשה לביטול דוח מהירות

למשטרה לא אצה הדרך וחולף חודש ימים ללא מענה, שבעקבותיו מגיע התירוץ בנוגע אל דוח מהירות מצלמה: "התמונה הוזמנה אך טרם קיבלנו אותה" וכאשר מתקרב המועד מקבל הלקוח טלפונית תשובה מוחצת: למה אתם לא מאמינים שיש צילום – ניפגש בבית המשפט ושם כבר תראו את התמונה, כמה בטוחה המשטרה שיש דוח מצלמת מהירות.

מפחיד לא??? ממש לא. שכן ממש טרם המועד, לאחר פניה חוזרת בנימה הולמת לגורמים המטפלים, ראה זה פלא. מגיעה התשובה המיוחלת שבבדיקה שנערכה בזכוכית מגדלת, כך ממש, התברר כי מדובר ברכב בעל מספר דומה, מאוד דומה, אך לא זהה לרכבו של מ' והסיפור בטעות יסודו דהיינו הבעיה בפענוח התוצר של מצלמת המהירות .

וכך בסיום הבדיקות קיבלנו אישור לטענת הלקוח כי מדובר בטעות בזיהוי, ובנוסף לכך קיבל הלקוח את התנצלות ממשטרת ישראל על הטרדה שנגרמה לו ובא לציון גואל.

אך נשאלת השאלה מה דינם של הנהגים שקיבלו דוח מהירות מצלמה וסומכים ידיהם על הודעות המשטרה ש"במקרה" אין מצורפת להם תמונה, או שנניח ויש תקלה כלשהי בהפעלת מכשור המדידה. בהקשר זה אין הכוונה רק בהזמנות לדין לבית המשפט לתעבורה, שכן גם אם מדובר  רק על קנס על מהירות הרי גם נקודות תעבורה מתלוות לעבירות.

רוצים דוגמה מדהימה נוספת לביטול  דוח מהירות :

לקוח, בחור צעיר הגיע למשרדי וטוען שקיבל קנס על מהירות, למעשה לאחר בדיקה התברר שבפועל זה היה כתב אישום על מהירות גבוהה בעיר.

הוא כמובן הכחיש הכל אבל דוח מצלמת המהירות שאחז בידו דיבר בעד עצמו הוא נאשם שנהג במהירות של 142 קמ"ש בתוך העיר במקום בו מותרת מהירות של 70 קמ"ש. – דוח מהירות מצלמה פשוט.

מעיון בתמונה שהייתה מודפסת על דוח מהירות לא נראה כל כשל, אבל בכל זאת התחלתי לבדוק כל מה שצריך על מנת למנוע ללקוח ענישה מחמירה וגם קנס על מהירות גבוהה זו.

הזמנתי ממשטרת ישראל תמונה מוגדלת של התמונה שהייתה מודפסת על דוח מהירות מצלמה שהייתה בידי הלקוח. והתעקשתי על כך שלא יהיה דיון לפני שאקבל אותה – ואתם כבר יודעים כמה המשטרה לא אוהבת לפרט מעבר לאור במה שהם שולחים על דוח מהירות .

כל מי שאוחז בידו דוח מהירות  יודע שהתמונה קטנה וכל מה שניתן לראות בה זה מספר הרכב שמוגדל וכנראה בגדול מראה הרכב אך לא הרבה מעבר לכך בוודאי לא אם דוח המהירות הוא דוח מצלמת מהירות לילה.

כשהגיעה התמונה המוגדלת – טוב הרבה בירורים בדרך שנחסוך לכם על קנס על מהירות מהמשטרה, התגלתה התמונה הבאה של דוח מהירות:

תסתכלו מקרוב באורות שמצד שמאל של רכב הנאשם בדוח מהירות מצלמה. ולבטח שהגדלתי את התמונה על מסך המחשב…. התמונה ברורה…. .

בתוך התמונה של קנס על מהירות נראה בברור צמוד לצד שמאל של רכבו אופנוע, ממש בנתיבו.

והנה לנו התשובה כיצד יתכן שהבחור הנחמד שאין לו אפילו עבירה אחת שנשבע לי שאינו אשם בשום  דוח מהירות מצלמה ולא יכול להיות צודק לחלוטין והאשם ברוכב האופנוע שחלף צמוד אליו בדיוק על החיישנים של המצלמה שצילמו את התמונה הכוללת הצומת.

המצב זה המפענחים של המשטרה כנראה לא שמו לב שדוח מהירות יוצא מהמחשב לנהג הלא נכון.

אז מה התוצאה האמורה:

בדיון בית המשפט לתעבורה לא היה קנס על מהירות מופרזת כי לא היה שום בסיס לתת דוח מהירות במצב זה המשטרה ביקשה רשות וחזרה בה מכתב האישום בבושה גדולה וללקוח אורה ושמחה.

כולי תקווה שיפיקו מסקנות ממקרה זה נכון דוח מצלמת מהירות יוצא כמעט אוטומטי אך צריך לבדוק ואם אתם מאמינים שאין בכם רבב. צרו קשר עמי ונבדוק את הנושא לעומקו.

לסיכום, קבלו עצה מעו"ד לתעבורה, בנשוא דוח מצלמת מהירות ואם יש לכם ספק בנושא, התייעצו במהירות עמי לשם סיוע.

 

תוך כמה זמן מגיע דו"ח מצלמת מהירות או רמזור אדום? זאת שאלה שחוזרת ועולה כמעט מידי יום על ידי נהגים שהבחינו במצלמה בשעה שהם …איך לומר… לכאורה לא נזהרו, אז הפעם המאמר עוסק המצלמות ובזמנים במובן הרחב של המילה.

והתשובה למי שאין סבלנות לקרוא את כל המאמר החשוב…לרוב מהר, אבל לא תמיד ואסור לשכוח את ההתיישנות.

תוך כמה זמן מגיע קנס על מהירות או דוח  מהירות מצלמה או קנס רמזור אדום?

מצלמות א 3 :

תוך כמה זמן מגיע דו"ח מצלמת מהירות או קנס רמזור אדום ? פרויקט א-3 (אכיפה אלקטרונית אוטומטית), הנו פרויקט הדגל של משטרת ישראל בשנים האחרונות, כחלק מהמלצות ועדת שיינין בין היתר למלחמה בתאונות הדרכים משנת 2005. החל מ-2012 החלה להתבצע אכיפת מהירות בקטעי דרך ומהירות ואור אדום בצמתים בארץ.

משטרת ישראל החליפה בהדרגה את מצלמות המהירות הדיגיטליות הישנות והמוכרות, במצלמות חדשות לאחר שלטענתה בדקה אותם ואישרה אותן בבדיקות מקיפות על פי תקן מיוחד. טוב, כך לטענתה וזה כבר סיפור אחר, ראה בקישור הבא.

אחד היתרונות של המצלמות הדיגיטליות על פני האנלוגיות היה שאין סרט צילום, שצריך כל תקופת זמן מסוימת להגיע לעמוד, להוציא להחליף לשמור בתנאים מסוימים לפתח וכך הלאה, דבר המצריך זמן ומשאבים ולעיתים אף נשרפו תמונות.

כיום הצילום נשלח מהמצלמה הדיגיטלית למוקד המשטרה שבירושלים, למעשה במידי כאשר השוטרים במרכז הבקרה שמפיקים דוח מהירות מצלמה, יכולים ממש לראות את הנעשה כמעט בזמן אמת, כאשר הדבר תלוי כמובן בהגדרות של המצלמה.

אז תוך כמה זמן יגיע דוח מצלמת מהירות אליי?

התהליך הוא מהיר, כאשר מדובר בכ-4 ימים במקרה הפשוט של משלוח דו"ח מהירות עם קנס על מהירות או דוח רמזור אדום לבעל הרכב, זאת מבלי להביא בחשבון את מהירות משלוח הדואר בדואר ישראל, שלא בדיוק ידועים במהירות העברת הדואר.

אך לא בכל מקרה מדובר ב 4 ימים, ולמעשה החוק מקנה למשטרת ישראל פרק זמן רב יותר מבחינת התיישנות העבירה.

האם יש כאן גם טענת התיישנות?

החוק קובע כי כאשר מדובר בעבירת תעבורה המבוססת על צילום רכב, יש לשלוח לבעל הרכב הזמנה למשפט בתוך ארבעה חודשים מיום ביצוע העבירה. מדברי ההסבר להצעת החוק עולה, כי הוראה זו נועדה להביא לידיעת בעל הרכב את דבר האישום נגדו, להמציא לו את ההזמנה, תוך פרק זמן שיאפשר לו להתגונן כראוי.

אולם, מה במקרה של משלוח דוח מהירות מצלמה עם קנס על מהירות, כאשר רישום הרכב עדין אינו מעודכן, כמו למשל במקרה של רכב חדש? או במקרה שמדובר ברכב ליסינג?, במקרה זה יש למשטרה 6 חודשים להודיע על ביצוע העבירה.

במקרה של דוח מצלמת מהירות שהוסב לשמו של אדם אחר תקופת ההתיישנות תהיה שנה.

למעשה אם התקבל קנס על מהירות שחורג מזמנים אלו הרי ניתן לפנות למשטרה ולבקש לבטלם בטענת התיישנות.

דוגמה לביטול דוח מהירות מצלמה בטענת התיישנות על ידי:

במקרה זה מדובר בדו"ח מהירות מצלמה, כאשר בבדיקה שערכתי לעומקם של דברים ותאריכים עלתה טענת ההתיישנות. והקבלה בבית המשפט תעבורה והדו"ח בוטל.

המחיקות הינם לכל פרט מזהה של הלקוח המאושר:

סיכום:

חשוב להבין שהשאלה אינה רק תוצאה של חוסר סבלנות או רצון לדעת האם קיבלנו דו"ח מהירות או אור אדום, למעשה הידע של פרקי הזמן הנדרשים למשלוח דוח על מהירות חשובים לנו על מנת לדעת האם ניתן בכלל לבטל את דוח מצלמת מהירות בטענת התיישנות.

מאת: עו"ד אלי אנושי עו"ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

הערה: מדובר במאמר כללי, שאינו מהווה תחליף ללשון החוק והפסיקה (וראה לעניין זה פקודת התעבורה ותקנות התעבורה), המאמר אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו משמש תחליף לייעוץ משפטי בגין עבירת מהירות / דוח מצלמה מהירות.

עו"ד אלי אנושי,

שופט תעבורה בדימוס, עו"ד לתעבורה.

03-5103344.

 

  שתפו
  Facebook
  Twitter

  מאמרים אחרונים מהבלוג

  עורך דין תעבורה בחיפה

  עורך דין תעבורה בחיפה

  עו"ד תעבורה בחיפה מה הוא יכול לעשות למענך הנהג או למענך הנהגת אשר נזקקים לשירותיו בחיפה. וכיצד תדעו שאתם נזקקים שירותיו שהרי לא נהוג לפנות

  למאמר המלא
  נהג חדש עבירות תנועה

  נהג חדש עבירות תנועה

  נהג חדש עבירות תנועה. האמת די "מבאס" להתחיל כך את הדרך על הכביש, רק קיבלתם רישיון נהיגה וכבר צריך להתחיל להטיף לכם להיזהר. אבל אין

  למאמר המלא
  Aviad Vazana
  Aviad Vazana

   מתוך 106 המלצות

  google
  Aviad Vazana
  7 באוגוסט 2022

  עובד בחברה עבר עבירת תנועה בסופש, על הבוקר של יום ראשון אלי היה היחיד שענה ונתן ייעוץ לקראת הפגישה המוקדמת עם הקצין. הטיפים שלו והרוגע שהעביר עזרו המון! תודה...

  google
  אלחנן מרגי
  19 ביולי 2022

  יעוץ והכוונה ברמה הכי גבוהה שיש אין מילים למקצועיות יושר ואמינות ומעל הכל לב ענק ורחב!!!! תודה רבה!

  google
  Kim Le
  14 ביולי 2022

  ממליצה בחום על עורך דין אלי, תמיד היה קשוב , עשה את מירב יכולותיו, מאוד מרוצים מעבודתו הנאמנה ..

  google
  talia shenhar
  13 ביולי 2022

  עורך הדין אלי אנושי מקצועי ביותר ואכפתי. ניכר שיש לו היכרות וניסיון רב במערכת המשפט מהיותו שופט בדימוס. הוא הצליח להוציא אותי מראש מהסתבכות אפשרית על ידי הצגת הסיטואציה באופן הנכון, מנע טעויות, וליווה אותי בכל השלבים. ממליצה עליו בכל לב

  google
  Shaul Grinberg
  10 ביולי 2022

  צהרים טובים עו"ד תעבורה עו"ד אלי אנושי , שופט בדימוס . תודה רבה לך 👍 . שמחתי מאד להעזר בהגנתך המשפטית היעילה והנחושה , אשר האירה את נסיבות העברה שעברתי באור בהיר יותר , אור שאיפשר לבית המשפט לקבל את ההסבר המשפטי שהצגת , ובעקבות כך הקל בית המשפט את עונשי בצורה משמעותית ביותר . אשמח להעביר רשמי ותחושותי החיוביות לגבי דרך הגנתך המשפטית בתחום התעבורה שקיבלתי ממך , בקרב כלל חברי העוסקים בתחום הוראת הנהיגה . תודה לך .

  google
  פלקה קפלה
  10 ביולי 2022

  עו"ד מספר אחד בתעבורה טיפל בי במקצועי ובנאמנות,מהפגישה הראשונה שלנו הרגשתי שאני בידיים טובות תודה רבה לך ממליץ לכולם

  עו"ד אלי אנושי אדם ישר מקצוען הטיפול בבקשתי נענתה על הצד הטוב ביותר מקשיב זמין וההרגשה שיש על מי לסמוך תודה על הכל

  google
  Mark Feller
  23 ביוני 2022

  עו"ד אנושי היה מרצה שלי בקורס, אדם ישר, הגון ומקצועי. בשביל אלי כל לקוח הוא חשוב, לא משנה מה גודל התיק אתם תקבלו יחס אישי ויצוג הולם. תודה!

  google
  Liat Keidar
  20 ביוני 2022

  אלי טיפל במקרה של אמא שלי באדיבות ובמקצועיות רבה, במידה ונתקלים במצב שצריך עו"ד לתעבורה, הוא האיש המתאים 🙂

  google
  moran bardugo
  19 ביוני 2022

  תודה רבה על השרות המקצועי והמסור

  google
  Dmitriy Spektor
  9 ביוני 2022

  Самый лучший адвокат, что я когда-либо встречал!

  google
  Matan Orr
  2 ביוני 2022

  עו"ד אנושי הינו עו"ד תעבורה משקיען ותותח בקיא בכל רזי החוק קשוב, אמפטי ומעניק יחס אישי לאורך כל התהליך עו"ד אנושי יודע לגרום לתיק שנראה אבוד להסתיים כסיפור הצלחה ממליץ בחום

  google
  Raya Romanenco
  1 ביוני 2022

  המון תודה על העזרה המקצועית וההישיגים הטובים אמליץ בחום על שירותיך לכל דורש

  google
  נסי אלישע
  12 במאי 2022

  התקשרתי להיוועץ בשרותיו של עו"ד אלי אנושי וקיבלתי יעוץ אנושי יוצא מגדר הרגיל.ואני בהחלט ממליץ על שירותיו ומיומנתו.תודה רבה ניסים חולון

  google
  Udi Oz
  27 באפריל 2022

  עורך דין סופר מקצועי ויחס אישי מדהים