עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA

יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228

עקבו אחריי

נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף – נהיגה ללא טסט

 • בית
 • נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף – נהיגה ללא טסט

הואשמתם בנהיגה ללא רישיון נרכב תקף? בנהיגה ללא טסט?  עורך דין אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס, בעל ניסיון רב הן כסנגור מצליח בבתי המשפט לתעבורה בהגנה על נאשמים בעבירות אלו הן כשופט תעבורה ששפט נאשמים ושמע את טיעוני התביעה וההגנה בתיקים אלו. ניסיון זה שכולל מקרים רבים שהסתיימו ללא פסילה, יעמוד לזכותך.

מה אומר החוק לגבי נסיעה ללא רישיון רכב?

רישיון רכב הנו מסמך המופק בכל שנה על ידי משרד הרישוי, ותוקפו לשנה אחת. במסמך מפורטים פרטי הרכב, כגון מספר השלדה, מספר הנוסעים המרבי, נפח מנוע, דגם הרכב, בעלים רשומים וכדומה כלי הרכב נדרשים לעבור בדיקת תקינות (טסט) לפחות אחת לשנה, מלבד כלי רכב חדשים,  במטרה לוודא שהרכבים תקנים.

מקור העבירה בסעיף 2 לפקודת התעבורה שזאת לשונו:

סעיף 2: “לא ינהג אדם רכב ולא ירשה לאחר לנהוג רכב שברשותו, אלא אם נרשם הרכב
בהתאם להוראות פקודה זו ויש עליו רישיון רכב תקף שניתן לפי הפקודה; ובלבד
שלא יהיה בעל רכב אחראי לפי סעיף זה על נהיגת רכבו על ידי אדם אחר, אם
הוכיח שנקט כל האמצעים הסבירים כדי שאותו אדם לא יוכל לנהוג ברכב.”

שימו לב, שהסעיף מכיל למעשה 2 עבירות האחת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף שבה נדון במאמר זה. והשנייה התרה לאחר לנסוע ללא רישיון רכב בתוקף אך זו עבירה נפרדת ואין זה המקום לדון בה.

רישיון הרכב תקף רק לאחר ששולמה אגרת הרישיון, וכלי הרכב עבר בהצלחה מבחן כשירות תנועה שנתי (טסט). 

אין לבלבל בין השניים רבים מגלים מאוחר מידי כי שילמו את האגרה במועד אך לא נגשו לבצע את המבחן השנתי – ולמשטרה אין זה משנה דבר וחצי דבר, העבירה בוצעה.

כשאומרים נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף, מדובר בסדרת עבירות חמורה יחסית, שכן משטרת ישראל ובתי המשפט רואים בנהיגה ללא רישיון רכב בתוקף כסיכון הציבור.

וכבר נפסק לא אחת כי כשאין כל בדיקה עכשווית מוסמכת לאביזרי בבטיחות ברכב ואפילו לא לבלמים, אזי כיצד ניתן כלל להיכנס ולנהוג ברכב כזה  מבלי לסכן את הציבור באופן מידי.

נהיגה ללא רישיון רכב  – בפקודת התעבורה

כאמור העבירה המצויה בסעיף 2 לפקודת התעבורה, כוללת מבחינת משטרת ישראל חלוקה למספר דרגות משנה שאציין את חלקם באופן כללי:

 • נהיגה ללא רישיון רכב כלל: כאשר אדם נהג ברכב שאין ולא היה לו כלל רישיון רכב, מדובר כמובן בהזמנה לדין ו6 נקודות רישוי.
 • נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף שפקע פחות מ4 חודשים – 250 שקל קנס ו-6 נקודות רישוי.
 • נהיגה ללא רישיון רכב שפקע יותר מארבעה חודשים ועד שנה – 1,000 ₪ קנס ו-6 נקודות רישוי.
 • נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף שהרישיון פקע בתקופה העולה על שנה – הזמנה לדין ומוטב שתצטיידו בעורך דין תעבורה בעל ותק על מנת שייבחן את הטקטיקה הנכונה להתמודד עם המצב, ויסיע לכם להסביר את המצב בבית המשפט.

נהיגה ללא תוקף רישיון נגרר

כיוון שנגרר, אף הוא מחויב ברישיון רכב, הרי גרירת נגרר ללא רישיון רכב אף היא כלולה בסעיף העבירה של נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף.

 • תוקף רישיון הנגרר פקע פחות מארבעה חודשים – 250 שקל קנס ו – 6 נקודות רישוי.
 • תוקף רישיון הנגרר פקע יותר מארבעה חודשים ועד שנה – 750 שקל קנס ו- 6 נקודות רישוי.
 • תוקף רישיון הנגרר פקע בתקופה העולה על שנה – הזמנה לדין ו-6 נקודות רישוי.

דוגמה להחמרה במקרה קיצון של נהיגה ללא רישיון רכב תקף  – נהיגה ללא טסט

ראה דוגמה להחמרה עם נהג שמבצע עבירה חוזרת בנהיגה ללא רישיון רכב תקף ראה בתיק בית המשפט לתעבורה מרכז 4089-11-12:

"מתחם העונש ההולם:

כמצוות המחוקק בסעיף 40 ג', א' לחוק העונשין, בקביעת מתחם העונש ההולם את מעשיי העבירה שביצע הנאשם בהתאם לעיקרון המנחה, עיקרון ההלימה יש להתחשב בערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה ובמידת הפגיעה בו, במדיניות הענישה הנהוגה בנסיבות הקשורות בביצוע העבירה.

בענייננו הנאשם נהג  ללא רישיון נהיגה תקף ללא רישיון רכב תקף וללא פוליסת ביטוח , מדובר בעבירות חמורות שיש בהן לסכן את משתמשי הדרך ואף להביע זלזול בהחלטות של רשות חוקית והכוונה היא לנהיגה ללא רישיון.

אשר על כן, אני מוצא את מתחם הענישה ההולם בנסיבות העבירה הינה, פסילה בפועל של 3 – 12 חודשי פסילה, פסילה על תנאי, קנס, מאסר על תנאי, אציין כי בנסיבות המתאימות אף מאסר בפועל, אולם דבר זה לא התבקש בתיק שלפני".

אבל עזבו הפחדות, אין זה סוד שעם עורך דין טוב ניתן לסיים התיק בענישה מקלה ביותר.

דוגמאות למקרי הצלחה שלי בדיני עבירת נהיגה ללא טסט (רישיון רכב)

 1. מקרה ראשון, הוא מקרה של זוג שהגיע אלי, האישה נמצאת רוב הזמן בחו"ל בשליחות ואילו הבעל בארץ, כיוון שהרכב רשום על שם האישה שהנה אזרחית זרה (לא אכנס לפרטים), לא ניתן להעביר את הרכב טסט והדוחות וההזמנות לדין מצטברות.מצד אחד טענה המשטרה שהנהג עושה דין לעצמו כשנוהג ברכב ללא טסט, אך אני פניתי למשרד הרישוי לשים קץ לסיפור הקפקאי, שבו מעלים רכב לכביש, גובים אגרה אך לא מאשרים מבחן רישוי. לאחר פעולות נמרצות הן בבית המשפט והן מול משרד התחבורה ואפילו גורמים בחו"ל, החליט משרד הרישוי לאפשר לרכב לעבור מבחן אף ללא נוכחות בעליו והתיקים כולם הסתיימו בקנס סמלי מצחיק ובהוקרה של הלקוח.
 2. מקרה שני: נהג שהגיע למשרדי, חקלאי מאזור הדרום, שקיבל הזמנה לדין על נהיגה ללא רישיון רכב תקף, ונשפט בהעדרו לשנה פסילה – לא פחות, על נהיגה ללא רישיון רכב תקף.בבירור מקיף שנערך התברר כי עקב הגדרות מסוימות בחוק. ורשלנות מסוימת בתיאור נסיבות העבירה וסוג הרכב על ידי השוטרים. לא נעברה כל עבירה ולאחר שהדבר הוצג בצורה נאותה לפני בית המשפט, נפתח מחדש התיק ובוטל כתב האישום לחלוטין – וראה בקישור הבא.

טיפ: לפרטים נוספים ועדכנים מומלץ לבקר באתר משרד הרישוי בנושא רישיונות רכב.

מאת: עו"ד אלי אנושי עו"ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס, מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; אין בו טענה לייצוג נאשם, כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

כל עוד רישיון הרכב עצמו תקף, הרי אין חובה יותר לשאת אותו פיזית, שכן השוטרים יכולים לבדוק זאת ישירות מהמסוף שברכב המשטרה. אבל בכל מקרה מומלץ שרישיון רכב או העתק שלו יהיו.

שאלה נבונה, רישיון רכב תקף פירושו היחיד הוא שאגרת הרישוי השנתית שולמה והרכב עבר את מבחן הרישוי השנתי (טסט), בהצלחה מלאה וקיבל את אישור מכון או משרד הרישוי על זה.

נהיגה ללא רישיון רכב תקף עד שנה פרושה קנס ונקודות רישוי. אולם בפקיעת רישיון רכב מעל שנה מדובר עסקינן בהזמנה לדין ובית המשפט הוא שיקבע את העונש על פי נסיבות המקרה והנאשם.

סעיף 2 לפקודת התעבורה כולל גם התרת נהיגה לאחר ברכב שרישיונו פקע. אך חשוב לזכור שגם נגרר נכלל תחת סעיף זה ויש לנהוג בו ברישיון רכב תקף לכל דבר ועניין.

כן. פנה למשרדי עוד היום ואנו נחליט על הדרך הנאותה לפעול לפני המשפט על מנת שנגיע מוכנים לבית המשפט לתעבורה, ונטען את הטיעונים הנכונים  לשם שמירה ככל שניתן על רישיון הנהיגה שלך.

Mark Feller
Mark Feller

 מתוך 106 המלצות

google
Mark Feller
23 ביוני 2022

עו"ד אנושי היה מרצה שלי בקורס, אדם ישר, הגון ומקצועי. בשביל אלי כל לקוח הוא חשוב, לא משנה מה גודל התיק אתם תקבלו יחס אישי ויצוג הולם. תודה!

google
Liat Keidar
20 ביוני 2022

אלי טיפל במקרה של אמא שלי באדיבות ובמקצועיות רבה, במידה ונתקלים במצב שצריך עו"ד לתעבורה, הוא האיש המתאים 🙂

google
moran bardugo
19 ביוני 2022

תודה רבה על השרות המקצועי והמסור

google
Dmitriy Spektor
9 ביוני 2022

Самый лучший адвокат, что я когда-либо встречал!

google
Matan Orr
2 ביוני 2022

עו"ד אנושי הינו עו"ד תעבורה משקיען ותותח בקיא בכל רזי החוק קשוב, אמפטי ומעניק יחס אישי לאורך כל התהליך עו"ד אנושי יודע לגרום לתיק שנראה אבוד להסתיים כסיפור הצלחה ממליץ בחום

google
Raya Romanenco
1 ביוני 2022

המון תודה על העזרה המקצועית וההישיגים הטובים אמליץ בחום על שירותיך לכל דורש

google
נסי אלישע
12 במאי 2022

התקשרתי להיוועץ בשרותיו של עו"ד אלי אנושי וקיבלתי יעוץ אנושי יוצא מגדר הרגיל.ואני בהחלט ממליץ על שירותיו ומיומנתו.תודה רבה ניסים חולון

google
Udi Oz
27 באפריל 2022

עורך דין סופר מקצועי ויחס אישי מדהים

google
Tom Robinson
5 באפריל 2022

אין מילים. עו"ד אלי אנושי הוא אדם הגון, נחמד וסבלני. עו"ד פשוט מצויין, מומלץ בחום רב!

google
Rotem Harel
28 במרץ 2022

עו״ד אנושי מקצועי בעבודתו - ייצג אוצי באופן מצוין.

google
מיכל מור
23 במרץ 2022

עו"ד אלי אנושי כשמו כן הוא! אליהו קודם כל בן אדם !! מתנות רבות קיבל מבורא עולם בעל מידות טובות שאזכיר רק חלקן: אנושי! נעים הליכות חן חסד כישרוני חכם ומיוחד עשה מירב מאמצים עבורי ובזכות כך לא נשלל רשיוני אפילו ליום אחד..תודה אלי

google
ירדן חזאי
14 בפברואר 2022

מענה מהיר מאוד, שירות מקצועי ועזר מאוד

google
יוסף ישר
8 בפברואר 2022

ממליצה בחום. עורך דין מהסוג שלא רואים הרבה: נחמד, זמין , מרגיע והכי חשוב מקצועי. התוצאות שעו'ד אלי אנושי השיג בתיק שלי היו טובות הרבה מהמצופה.

google
ברק כהן
31 בינואר 2022

לאחר חפירות ברשת הבנתי שהוא היחיד שיציל אותי ולא טעיתי מרוצה מאוד מהשרות היחס ההסבר והתוצאה תודה רבה על הכל אין ספק שהשרות שלך שווה כל שקל

google
Poleg Gal
20 בדצמבר 2021

פניתי לעו"ד אלי אנושי בהקשר לדו"ח תעבורה על מהירות מופרזת. קיבלתי יעוץ וטיפול מול מערכת בית המשפט מקצועי ביותר ויחס "אנושי" מאוד :). תיק נסגר לשביות רצוני.