עו"ד אלי אנושי שופט תעבורה בדימוס

RussiaUSA
יצירת קשר

רחוב הכישור 47, חולון

א' - ה' 8:00 - 20:00 סופ"ש בתיאום מראש

חייג עכשיו: 0505738228
עקבו אחריי

זיכוי מנהיגה בפסילה לאחר קבלת רישיון נהיגה – יש דבר כזה

  • בית
  • מאמרים
  • זיכוי מנהיגה בפסילה לאחר קבלת רישיון נהיגה – יש דבר כזה

זיכוי מנהיגה בפסילה אינו דבר של מה בכך.

ואין הכוונה בטעות בזיהוי או במעצר על בסיס מידע מודיעיני שגוי של יחידת הפסולים, שזה דבר טכני במהותו.

אולם מה קורא כאשר נהג שנמצא בפסילה שטרם הסתיימה או אפילו החלה להימנות מוציא או מקבל רישיון נהיגה ממשרד הרישוי, זאת שאלה שבתי משפט לתעבורה מתחבטים בה.

במאמר זה אני מבקש להביא החלטה די ותיקה של כבוד השופט טאובר זיכרונה לברכה, שלדעתי עשתה צדק עם הנאשם וזיכתה אותו מעבירת נהיגה בזמן פסילה לאור הגנה מהצדק, בנסיבות הייחודיות לתיק זה, אך נסיבות שחוזרות גם בתיקים עכשוויים.

אז רק להזכיר נהיגה בפסילה הנה עבירה חמורה ואביא בקצרה את לשון החוק:

“מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברשיון שנהיגתו אסורה בלי רשיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברשיון רכב וכל עוד הפסילה בתקפה הוא משתמש באותו רכב או מרשה להשתמש בו, או מי שנהג או הרשה לאחר לנהוג ברכב בניגוד להודעת איסור שימוש או צו איסור שימוש, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס מאה אלף לירות, או שני הענשים כאחד”.

זיכוי מנהיגה בפסילה – מעשה שהיה כך היה:

הנאשם נעצר ע”י משטרת ישראל לאחר שנהג ברכב בזמן פסילה זאת לאחר שנפסל בנוכחותו בבית המשפט למשך חודשים רבים ולא טרח כלל לבצע הליך הפקדה, דהיינו למסור את רישיון נהיגתו או לבצע תחליף הפקדה של תצהיר בנושא במזכירות בית המשפט.

להפתעת מאשימה הנאשם בחר לכפור באשמה ולא להודות, לטענתו למרות שלא הפקיד כלל רישיון נהיגה, הרי משרד הרישוי חידש את רישיון נהיגתו וזאת לאחר שדרש ממנו לעבור מבחני רישוי מחדש, טסט ותיאוריה.

נהיגה בפסילה
נהיגה בפסילה

זיכוי מנהיגה בפסילה לאחר חידוש רישיון נהיגה – שיקולי בית המשפט:

בית המשפט מסר בהחלטתו כי הוא נוטה להאמין לנאשם אשר נפסל בנוכחותו למספר חודשים, ולא היה מיוצג, שהאמין שהפסילה מתחילה ונספרת מיום גזר הדין.

בית המשפט האמין לנאשם כי המתין ולא חידש את רישיונו ולא נהג במשך כל תקופת הפסילה.

רק לאחר תום חודשי הפסילה שנגזרו עליו, שכאמור לא חושבו כלל פסילה, חודש רישיונו על ידי משרד הרישוי לאחר שכאמור עבר מבחני רישוי – כך שבית המשפט קיבל את טענתו שלא ידע שנהג בפסילה כאשר למעשה החזיק ברישיון נהיגה.

בית המשפט קבע שאם משרד הרישוי לא מיידע את הנאשם על כך שיש לו פסילה בבית המשפט לתעבורה ומוציא לנאשם רישיון חדש, אז הנאשם עלול להבין כי הוא מורשה לנהיגה ולא נוהג בזמן פסילה.

אין ספק שחייבת להיות התאמה בין משרד הרישוי לתביעה המשטרתית ולבית המשפט ולא יתכן כי כל רשות תפעל על פי שיקוליה מבלתי לתת את הדעת לעובדה שניתן לחדש רישיון נהיגה רק לאחר סיום הפסילה שנגזרה בבית המשפט.

גם אם מדובר בטעות מנהלית של משרד הרישוי, הרי הנאשם לא אמור לשלם על טעות זו. שכן הוא נהג עם רישיון נהיגה תקף והאמין כי פסילתו הסתיימה.

לסיכום, בית המשפט בהחלטה לא פשוטה, קיבל את הטענה כי לנאשם עומדת ההגנה מן הצדק וכל אדם סביר היה מסתמך על הרשות שניתנה לו ממשרד הרישוי להוציא רישיון נהיגה חדש ועל כן הורה בית המשפט על זיכוי הנאשם.

לאור האמור יצא הנאשם זכאי בדין וזאת מחמת הספק.

זיכוי מתאונת דרכים, בוחן תנועה, סיכום:

חשוב ביותר לנהל את הגנת הנהג באמצעות עורך דין תעבורה שמבין עניין.

במקרה זה הצליחה ההגנה לשכנע את בית המשפט שחוסר התיאום בין הרשויות, בית המשפט, המשטרה ומשרד הרישוי הוא האשמים במצבו של הנאשם.

נכון שמדובר בפסיקה ייחודית לנסיבותיה, וכנראה ששופטים רבים היו דוחים הטענה על רקע טכני ברור שלפיו הנאשם נכח בדיון ולא ביצע הפקדת רישיון באופן כזה או אחר… אז הוא פסול עד שיבצע הפקדה ותסתיים הפסילה, שכן זה החוק היבש ואם נהג בתקופת הפסילה אז הוא אשם בנהיגה בזמן פסילה.

מקרה זה מוכיח שאין להרים ידיים בניסיון להביא לזיכוי הנאשם וזאת הדרך הנכונה.

מאת: עו”ד אלי אנושי עו”ד תעבורה – שופט תעבורה בדימוס

מחבר הספר: גזר דין – מפתח ענישה בעבירות התעבורה.

להתייעצות בנושא זיכוי מנהיגה בפסילה, צלצלו מיד: 050-5738228.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי;

אין בו טענה לייצוג הנאשם, כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

אהבת את התוכן? נשמח לדירוג 5 כוכבים
Koala Boten
Koala Boten

 מתוך 138 המלצות

google
Koala Boten
7 במאי 2023

אין מקצועי ואנושי ממנו , מספר אחת ללא ספק

google
Nir Shamir
19 באפריל 2023

A professional Transportation laywer at the most highest levels.

google
עדי כהן
16 באפריל 2023

תודה רבה לעו״ד אלי אנושי על הטיפול המהיר בתיק עם תוצאה מעולה, סבלנות, אכפתיות ויחס אישי מומלץ בחום

google
Roman Zenkov
28 במרץ 2023

עו״ד מעולה! תודה על עבודה שלך!

google
עדה מורג
27 במרץ 2023

פניתי לעו"ד אלי אנושי, שופט תעבורה בדימוס דרך הגוגל לטיפול במקרה תעבורתי. מצאתי מקצוען אמיתי, בעל ידע רב, מסביר פנים ונעים הליכות, שמכיר את החוק מלפני ומלפנים. עו"ד אנושי, כשמו כן הוא, טיפל בהליך ביעילות ובמקצועיות רבה, בנועם ובאנושיות יוצאת דופן תוך מתן הסברים לגבי כל שלב. אני שמחה שההליך הסתיים במהירות ובהצלחה וללא ספק לשביעות רצוני. מומלץ ביותר !!! הוא הכתובת הנכונה לטיפול בעניינכם.

google
relly c
18 במרץ 2023

קיבלתי מענה מהיר ומכובד היה תמיד זמין לשאלות בסבלנות ובאכפתיות עזר לי בתיק עם סיכויים נמוכים ועשה את הבלתי ייאמן ממליצה בחום

google
ברוך חיימוב
9 במרץ 2023

תודה רבה לעורך דין אלי אנושי על הטיפול המהיר בתיק על היחס שלך הסובלנות ותודה על תוצאה

google
rafi hanimov
8 בפברואר 2023

עו״ד אלי מקצועי בטירוף עזר לי מאוד שירות ברמה גבוה מאוד שמח מאוד שהגעתי אליו ממליץ מאוד

google
יאיר שפרן
8 בפברואר 2023

עו"ד אלי אנושי האלוף! מקצוען, מנוסה, אדיב ונעים הליכות. ממליץ עליו בחום ובלב שלם!

google
שירלי קגן
31 בינואר 2023

אלי התותח! היה קשוב אלי נתן לי שירות מעל ומעבר- והכי חשוב לא היו סתם דיבורים. הוא הוציא אותי עם גזר דין הכי מנימליסטי שיש!

google
רז
3 בינואר 2023

הגעתי לעוד אנושי והכרתי עורך דין מקצוען רגיש ולבבי טיפל בכל באופן הראוי ביותר.היה קשוב לכל שאלה ואו בעיה.מה שעוד מסייע הוא היה שופט תעבורה בעברו כך שהוא שולט בכל הפרטים.ממליץ מאוד להעזר בשירותיו בכל ארוע תעבורתי שיש לכם.

google
barviva1
14 בדצמבר 2022

מקצועי ברמות הכי גבוהות שאפשר לבקש ליווי צמוד בתהליך מהיום הראשון ועד סיומו באופן מלא והכי חשוב עם התוצאה שמצפים לה . מומלץ לכל מי שצריך עו״ד תעבורה אלי הוא הבחירה !

google
מירב אבן חיים
7 בדצמבר 2022

עו"ד אלי אנושי, עו"ד תעבורה מומלץ בחום. משרה אוירה נעימה ואמינה הרגשתי שאני בידיים טובות.

google
Mark Ov
30 בנובמבר 2022

עורך דין מצויין

google
Eli Bahat
14 בנובמבר 2022

עו"ד מעולה בכל הקשור לידע, הבנה והופעה בדיונים - המשפטי תעבורה